PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2002 | Finanse, bankowość i ubezpieczenia wobec wyzwań współczesności. T. 2, Finanse przedsiębiorstw. Finanse publiczne i podatki | 233--242
Tytuł artykułu

Emisja dłużnych papierów wartościowych jako źródło finansowania przedsiębiorstw

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Rozwój rynku finansowego wpływa na dywersyfikację zewnętrznych źródeł finansowania przedsiębiorstw. Dotyczy to przede wszystkim finansowania obcego (w obszarze tym coraz większe znaczenie zyskują: leasing, faktoring i emisje papierów dłużnych), ale także finansowania własnego (venture capital) i hybrydowego. Rośnie liczba instrumentów służących pozyskiwaniu kapitału, które nie są odzwierciedlane w pasywach bilansów przedsiębiorstw, a prawdziwy przełom w tym zakresie mogą spowodować coraz bardziej popularne na świecie i prawie nie wykorzystywane w Polsce operacje sekurytyzacji aktywów. Decyzje dotyczące pozyskiwania kapitału powinny minimalizować jego koszt, uwzględniać konieczność zachowania płynności finansowej oraz zapewniać korzystny wpływ struktury kapitału na rentowność przedsiębiorstwa (efekt dźwigni finansowej), a w konsekwencji także na maksymalizację wartości przedsiębiorstwa. Rezultatem dążenia przedsiębiorstw do kształtowania optymalnej w danych warunkach struktury kapitału jest m. in. postępujący proces substytucji tradycyjnych źródeł finansowania, takich jak kredyty bankowe, przez instrumenty rynkowe. Skala tego zjawiska jest w poszczególnych krajach zróżnicowana - najwyższa w USA i Wielkiej Brytanii, stosunkowo niska w krajach Europy kontynentalnej, w których w systemie zasilania przedsiębiorstw przeważają ciągle jeszcze kredyty bankowe, ale ich udział zmniejsza się na korzyść instrumentów rynkowych. Emisja dłużnych papierów wartościowych staje się, szczególnie dla dużych przedsiębiorstw, atrakcyjną alternatywą w stosunku do zaciągania kredytu bankowego, przede wszystkim ze względu na koszt kapitału - niższy zwłaszcza przy emisji o znacznej wartości. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku
Bibliografia
  • P. Karpiński: Bankowy rynek dużych przedsiębiorstw, "Bank" 2001, nr 9, s. 54
  • M. Nowak: Emisja papierów komercyjnych w Polsce, Biblioteka Bankowca Twigger, Warszawa 1999
  • W. Lipka: Polski rating w globalnej sieci, "Bank" 2002, nr 1
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171325869

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.