PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2002 | Finanse, bankowość i ubezpieczenia wobec wyzwań współczesności. T. 2, Finanse przedsiębiorstw. Finanse publiczne i podatki | 277--286
Tytuł artykułu

Factoring - instrument finansowy wspierający działalność przedsiębiorstwa

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W polskim obrocie gospodarczym z początkiem lat 90. daje się zaobserwować gwałtowny wzrost konkurencji oraz dynamiczny rozwój stosunków handlowych, z czym bezpośrednio wiąże się obrót wierzytelnościami. Polskie i zagraniczne firmy na skutek ogromnej konkurencji wśród producentów i dostawców coraz częściej dokonują sprzedaży w tzw. kredycie kupieckim. Ocenia się, że już około 80% światowego handlu odbywa się w ten właśnie sposób. Przykładowo we Francji termin płatności wynosi średnio 64 dni, w Hiszpanii - 73, w Belgii - 59, w Niemczech - 42. To z kolei prowadzi do zatorów płatniczych i kłopotów z płynnością w przedsiębiorstwie. Firmy poszukują zatem środków na sfinansowanie swojej działalności i najczęściej korzystają z kredytu. Fakto- ring - jest konkurencyjnym dla kredytu instrumentem finansowym zaspokajającym krótkoterminowe zapotrzebowanie przedsiębiorcy na kapitał. I choć jest relatywnie kosztowną formą finansowania działalności gospodarczej firmy to jej niewątpliwe zalety powodują, że z powodzeniem sprawdza się w praktyce. Instrument ten jest powszechnie wykorzystywany w rozwiniętej gospodarce rynkowej ze względu na opłacalność zarówno dla wierzyciela (faktoranta), jak i dla instytucji przejmującej wierzytelność (faktora).W polskiej ekonomii choć jest terminem stosunkowo nowym, to rozwija się w dosyć szybkim tempie, a oferty firm faktoringowych zawierają szereg jego odmian. Jak twierdzą przedstawiciele firm faktoringowych przesłanki do szybkiego wzrostu obrotów faktoringu w Polsce są solidne, gdyż wiele podmiotów gospodarczych ma coraz większe kłopoty z egzekwowaniem swoich należności. Wydłużają się też terminy płatności faktur, co przy rosnących trudnościach z otrzymaniem kredytu grozi podstawom istnienia wielu firm.(fragment tekstu)
Twórcy
autor
  • Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu
Bibliografia
  • G. Brycki: Rentowność ważniejsza od obrotów, "Rzeczpospolita" 20.03.2002
  • W. Krygowski: Faktoring- alternatywne źródło finansowania, "Serwis Finansowo Księgowy" 2001, nr 41
  • J. Grzywacz: Factoring, Difin, Warszawa 2001
  • L. Lewandowska: Niekonwencjonalne formy finansowania przedsiębiorczości, Difin, Warszawa 1999
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171325883

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.