PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | Innowacje w zarządzaniu przedsiębiorstwem oraz instytucjami sektora publicznego. Teoria i praktyka | 42--49
Tytuł artykułu

O empirycznej sprawdzalności koncepcji zarządzania

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Nauka o zarządzaniu należy do grupy nauk społecznych. Podobnie jak inne nauki należące do tej grupy, posługuje się metodą indukcyjną. To zaś wskazuje na to, że nauka o zarządzaniu jest nauką empiryczną- z jednostkowych obserwacji formułuje zasady i reguły postępowania dla praktyki. Oznacza to, że obok funkcji wyjaśniającej i prognostycznej winna ona wskazywać co należy czynić, aby rozwiązać ważne problemy praktyki i jakie reguły należy stosować w procesach decyzyjnych. Nauka o zarządzaniu proponuje praktyce rozmaite instrumenty noszące różne nazwy (techniki, metody, sposoby, metodyki itp.), wśród których znajdują się również koncepcje zarządzania. Oczywiście instrumenty te nie powinny abstrahować od ustaleń teoretycznych na co wskazuje T. Kotarbiński pisząc: "Staje się coraz bardziej widoczne, że najogólniejsze zalecenia i ostrzeżenia odnoszące się do sposobów projektowania i uruchamiania nowych przyrządów i urządzeń nie tylko w dziedzinie inżynierii, lecz także w medycynie, w technikach zarządzania i w ogólności w umiejętnościach praktycznych - muszą z konieczności opierać się na najogólniejszych zależnościach, które zachowują moc zarówno w obszarze zjawisk przyrody, jak i w sferze społecznej i kulturalnej". (fragment tekstu)
EN
The article presents the author's views on the empirical verifiability of today's management concepts. No such verification methods have been developed as of to date which undermines the actual applicability of management science. (original abstract)
Twórcy
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
Bibliografia
  • Gasparski W. : Znaczenie i istota epistemologii oraz metodologii nauki o zarządzaniu. "Master of Business Administration", 2009, lipiec-sierpień.
  • Chełpa S. : Indukcja i dedukcja w zarządzaniu - problem teorii i praktyki. W : Nowe kierunki w zarządzaniu przedsiębiorstwem - między teorią i praktyką. Red. H.Jagoda i J.Lichtarski. AE, Wrocław 2004.
  • Sadowski Z. : Nauka ekonomii a przyszłość świata. W : Rola nauki w myśleniu o przyszłości. Red. J.Kleer, B.Galwas , A.Wierzbicki. PAN, Komitet Prognoz "Polska 2000 Plus", Warszawa 2009.
  • Koźmiński A.K. : Zarządzanie w warunkach niepewności. PWN, Warszawa 2004.
  • Micklethwait J., Wooldridge A. : Szamani zarządzania. Wyd. Zysk i S-ka, Poznań 2000.
  • Kellaway L. : Uleganie modom nowych koncepcji zarządzania. Biznes. Tom 1. Zarządzanie firmą. Cz. 1. PWN, Warszawa 2007.
  • Górski P. : Menedżerowie i ich władza i wiedza w perspektywie ideologicznej. W : Humanistyka i zarządzanie. W poszukiwaniu problemów badawczych i inspiracji metodologicznych. Red. P.Gorski. UJ, Kraków 2009.
  • Kaleta A. : Metody badania strategii przedsiębiorstw. W : Nowe kierunki w zarządzaniu przedsiębiorstwem - między teorią i praktyką. Red. H.Jagoda, J.Lichtarski. AE, Wrocław 2004.
  • Krzakiewicz K. : Zarządzanie wiedzą - czy nowe wyzwanie dla nauk o zarządzaniu ? W : Przeszłość i przyszłość nauk o zarządzaniu. Zarządzanie - modele, koncepcje, strategie. Red. W.Blaszczyk, B.Kaczmarek. Uniwersytet Łódzki, Łódź 2001.
  • Försterling F. : Atrybucje. Podstawowe teorie, badania i zastosowanie. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2005.
  • Klincewicz K. : Wyzwania zarządzania wiedzą. W : Zarzadzanie wiedzą. Red. D.Jemielniak, Koźmiński A.K., Wyd. Akademickie i Profesjonalne, Warszawa 2008.
  • Gomez P., Probst G. : Die Praxis des ganzheitlichen Problemlösens. Verlag Paul Haupt, Bern-Stuttgart-Wien 1995.
  • Bogle J.C. : Dość. Prawdziwe miary bogactwa, biznesu i życia. PTE, Warszawa 2009.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171326085

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.