PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2006 | Dokonania współczesnej myśli ekonomicznej. Ekonomia instytucjonalna - teoria i praktyka | 19--32
Tytuł artykułu

Ekonomika instytucjonalna - potrzebny, ale trudny wykład akademicki

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Wybór zagadnienia poświęconego ekonomii (czy też - ekonomice, co wydaje się bardziej przekonujące) instytucjonalnej, nie nastręczał większych trudności. Przeciwnie, pozwalał zdobyć wsparcie dla konkretnego zadania dydaktycznego, a mianowicie - podjęcia autorskiego wykładu z tej dyscypliny naukowej na kierunku "ekonomia" realizowanym w Prywatnej Wyższej Szkole Businessu i Administracji w Warszawie. Pojawiła się okazja podzielenia się własnymi problemami i otrzymania życzliwych wskazówek od przedstawicieli tak reprezentatywnego środowiska. W niniejszym tekście przyjęto taki zapis celu, który w środowisku ekonomistów lokuje się w schemacie analizy sprzężenia zwrotnego między popytem i podażą, przy czym obszarem tego procesu jest rozwój naukowej myśli ekonomicznej. Ryzykując sprowadzenie zabiegu popularyzacji do płycizny wulgaryzacji, należy wskazać na zjawisko sprzężenia zwrotnego między ortodoksją i heterodoksją, głównym i ubocznym nurtem w dziejach myśli ekonomicznej. Dialektyka ma tu wiele do powiedzenia, początkowe zaburzenia w panującym paradygmacie różnicują jego składniki, łamią pas ochronny i twardy rdzeń metodologii, a w rezultacie zmieniają całą strukturę nauki ekonomicznej. Siły leżące u podstaw tych przemian wyrastają zwykle z bazy, praktyki i - jak można przyjąć - z matrycy instytucjonalnej. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Prywatna Wyższa Szkoła Biznesu, Administracji i Technik Komputerowych w Warszawie
Bibliografia
  • Hodgson G.M. : Institutional Economics : from Menger and Veblen to Coase and North. W : The Elgar companion to Economics and Philosophy. Ed. J.B.Davis, A.Marciano, J. Runde, E. Elgar. UK, Cheltenham 2004.
  • Auzan A.A. : Institucyonalnaja ekonomika : nowaja institucyonalnaja tieorija. INFRA, Moskwa 2005.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171326463

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.