PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2013 | 89 | 121--133
Tytuł artykułu

Tendencje w rozwoju prawa procesowego w Republice Litewskiej po wejściu w życie nowego kodeksu postępowania cywilnego

Warianty tytułu
Języki publikacji
RU
Abstrakty
1 stycznia 2003 r. w Republice Litewskie j wszedł w życie nowy kodeks postępowania cywilnego. Jego regulacje powstały w oparciu o założenia socjalnego modelu procedury cywilnej, a za wzór posłużył austriacki kodeks postępowania cywilnego z 1895 r. Od chwili wejścia w życie ustawa podlegała stosunkowo nielicznym, choć istotnym nowelizacjom, dotyczącym na przykład pojęcia interesu publicznego, zakazu ius novorum czy kwestii związanych z postępowaniem dowodowym i apelacją, wreszcie rozszerzeniem dopuszczalności zastosowania technologii informatycznych. We wprowadzanych nowelizacjach widoczna jest tendencja do wykorzystania doświadczeń innych ustawodawstw, ciągle jednak pojawiają się problemy związane z autonomią stron i dyspo zycyjnością procesu. Okazuje się, że pogląd, zgodnie z którym państwo jedynie w bardzo ograniczonym zakresie może ingerować w prawa podmiotowe i autonomię stron, zyskuje poparcie z dużymi oporami. (abstrakt oryginalny)
Rocznik
Tom
89
Strony
121--133
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Wileński, Litwa
Bibliografia
  • Некрошюс В. [Nekrošius V.], Франц Клейн о целях и принципах гражданского процесса и методы их осуществления, Право 1999, № 33 (1).
  • Tamošaitis A., Istoriškoji teisės mokykla, Kaunas 1928.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171326521

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.