PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | Sprawność systemów gospodarczych krajów Unii Europejskiej | 21--34
Tytuł artykułu

Wzrost gospodarczy

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Współczesne rozumienie celów, kryteriów i sposobów gospodarowania związane jest ze wzorcem polityki rozwoju, do którego dążą społeczeństwa. Podejście do rozwoju, a tym samym do celów, kryteriów i sposobów gospodarowania jest zróżnicowane w zależności od wizji przyszłości. Przez wiele lat dominującym wzorcem rozwoju był wzrost gospodarczy. Nie bez powodu można więc mówić o wzroście i rozwoju gospodarczym czy też o polityce wzrostu i rozwoju gospodarczego. Wymienione terminy używane są często zamiennie, niemniej jednak proponuje się uwzględnić różnicę między nimi i przyjąć, że wzrost gospodarczy oznacza zmiany ilościowe dotyczące przede wszystkim wielkości produkcji, konsumpcji, inwestycji, zatrudnienia, a rozwój gospodarczy to zmiany jakościowe i strukturalne towarzyszące wzrostowi gospodarczemu. Nie znaczy to, że są to jedyne rozumienia tych pojęć. Do wymienionych należy dodać jeszcze rozwój społeczny, co wedle niektórych interpretacji, łącznie ze wzrostem i rozwojem gospodarczym składa się na rozwój społeczno- gospodarczy. Wzrost gospodarczy jako cel polityki gospodarczej nie wyeliminował pierwotnych jej celów, co prowadziło do ich konkurencyjności ("magiczne wielokąty") w poszczególnych krajach i realizacji jednych kosztem drugich. Wydaje się jednak, że nawet pomimo tego można mówić o forsowaniu wzrostu jako celu gospodarczego przez kraje wysokorozwinięte, co zaowocowało skutkami dla pozostałych krajów. Zwłaszcza w latach 70. XX wieku lansowano koncepcję "transferu wzrostu" z krajów wysokorozwiniętych do rozwijających się. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • J. Stacewicz: Stereotypy rozwoju a ekonomia. PAN, INE, PWE, Warszawa 1991, s. 13
  • L. Kupiec: Rozwój społeczno-gospodarczy, Filia Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku, Białystok 1993, s. 7-24
  • Polityka gospodarcza. Red. B. Winiarski. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2006, s. 53-54
  • L. Ciamaga, E. Latoszek, K. Michałowska-Gorywoda, L. Oręziak, E. Teichmann: Unia Europejska. Wy- dawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1998, s. 19
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171326649

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.