PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2012 | nr 11 | 2--10
Tytuł artykułu

Nadużycia i oszustwa pracownicze

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Przez nadużycia i oszustwa pracownicze rozumiemy w niniejszym opracowaniu działania przestępcze, których okazję do dokonywania stwarza zatrudnienie danej osoby w jednostce - przedsiębiorstwie, instytucji. Z reguły poszkodowanym na skutek nadużyć i oszustw pracowniczych jest pracodawca, przedsiębiorstwo lub instytucja. Następuje bowiem albo bezpośredni zabór jego majątku (kradzież, sprzeniewierzenie), albo pośrednie uszczuplenie jego wyniku finansowego (wybór droższego lub mało solidnego dostawcy, sprzedaż wyrobów lub towarów na gorszych warunkach, oszukiwanie klientów powodujących ich utratę). (...) Znaczną liczbę przypadków nadużyć i korupcji w przedsiębiorstwach w Polsce, w czasach dekoniunktury, potwierdza raport firmy Ernest & Young (Europejskie Badanie Nadużyć Gospodarczych 2011). (...) Również raport opublikowany przez firmę PwC wskazuje, że sprzeniewierzenia aktywów i korupcja są najczęściej popełnianymi w Polsce przestępstwami gospodarczymi. przedstawione wyniki badań sygnalizują, wyraźną tendencję wzrostu kradzieży pracowniczych i korupcji, niezależnie od ankietowanych grup respondentów. Dlatego też, do dalszej analizy, zostały wybrane przykłady sprzeniewierzenia majątku i korupcji.(fragment tekstu)
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
2--10
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • Joseph T. Wells, Nadużycia w firmach - Vademecum: Zapobieganie i wykrywanie, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis Sp. z.o.o.
  • Zarządzanie ryzykiem oszustwa w toku działalności gospodarczej - przewodnik praktyczny, "Rachunkowość" nr 4/2009.
  • I. Zomoch-Konopacka, Nadużycia i oszustwa na szczycie firmowej drabiny, "Rachunkowość" nr 6/2011.
  • A. Łukaszewicz, 2012, Łapówkarze nie muszą się bać, http://www.rp.pl/artykul/757715,879342-Korupcja-lapowkarze-nie-musza-sie-bac.html.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171326705

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.