PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | nr 2 | 93--102
Tytuł artykułu

Rozwój turystyki uzdrowiskowej w gminie Mielnik

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
The development of wellness tourism in Mielnik commune
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Turystyka uzdrowiskowa, oprócz wartości zdrowotnych stanowi ważny czynnik aktywizacji gospodarczej danego obszaru. Poprzez inwestycje turystyczne i paraturystyczne stwarzane są nowe miejsca pracy i daje to dodatkowe źródło dochodów stałym mieszkańcom i wymusza działania na rzecz środowiska przyrodniczego i ochrony zabytków kultury. Jak dotychczas, na obszarze województwa podlaskiego funkcjonują tylko dwa uzdrowiska - w Augustowie i Supraślu. Usługi lecznicze świadczy jedynie uzdrowisko w Augustowie. Leczy się głównie choroby układu krążenia, narządu ruchu i reumatyczne. W trakcie zagospodarowania infrastrukturalnego znajduje się miasto Supraśl, które w roku 2001 uzyskało status miasta uzdrowiskowego. Gmina Mielnik byłaby kolejnym obszarem stwarzającym możliwość poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego. Jest to gmina niewykorzystanych szans w województwie podlaskim, w którym z dobrym skutkiem może rozwijać się turystyka uzdrowiskowa. Celem artykułu jest wskazanie możliwości rozwoju turystyki uzdrowiskowej w miejscowości, która nie była i nie jest dostrzegana przez władze lokalne i wojewódzkie. Posiada bogate walory przyrodnicze, krajobrazowe, kulturowe i zdrowotne. Artykuł powinien być inspiracją do podjęcia dyskusji i analizy, a w konsekwencji działalności, zmierzających do utworzenia w najbliższym czasie miejscowości uzdrowiskowej z gminy Mielnik. (fragment tekstu)
EN
The article presents opportunities for medical tourism development in Mielnik municipality which possess impressive natural, cultural, landscape values and favourable microclimate. Till now no resolute action has been taken to extend tourist base which might help tourists to straighten their physical and mental health. To accomplish the proposed enterprise of tourist potentials' development in north-eastern part of Podlaskie voivodship involvement of local and voivodship authorities is needed. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
93--102
Opis fizyczny
Twórcy
  • Politechnika Białostocka
Bibliografia
  • Bielawska I. i in., 2001. Turystyka w województwie podlaskim. Wydawnictwo Politechniki Białostockiej. Białystok.
  • Gaworecki W.W., 2007. Turystyka. PWE, Warszawa.
  • Wolski J., 1979. Profilaktyczne, lecznicze i rehabilitacyjne funkcje turystyki. (w:) Potrzeby społeczne turystyki, Wyd. GKTiIT, Warszawa.
  • Witryna internetowa: www.mielnik.com.pl, stan z dn. 09.03.2010 r.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171327577

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.