PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1992 | Człowiek, praca, społeczeństwo : materiały z Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, Ustroń Wielkopolski, 13-16 czerwca 1992 | 7--15
Tytuł artykułu

Współczesne wyzwania dla polityki społecznej w Polsce

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Na zobowiązania polityków społecznych wobec społeczeństwa i kraju, jakie wynikają z rodowodu uprawianej przez nas dyscypliny oraz z jej przedmiotu i zakresu, drugą poświęcę sprawom wzmocnienia pozycji tej dyscypliny w jej nurcie badawczym oraz dydaktycznym, w trzeciej omówię te sfery polityki społecznej, które - w moim przekonaniu - wymagają obecnie szczególnej uwagi i troski. Należę do tych, którzy uważają, że środowisko polityków społecznych w Polsce charakteryzuje szczególna spójność, solidarność i troska o ludzkie losy. Charakteryzuję je - mówiąc językiem Tadeusza Kotarbińskiego - spolegliwość. Myśląc o sytuacji różnych grup społecznych, badając procesy i zjawiska kształtujące warunki życia i stosunki międzyludzkie, sami staramy się pracować w atmosferze wzajemnego zrozumienia, tolerancji i współdziałania. Do tej pory byliśmy wolni od konfliktów personalnych, pomówień czy nagonek. Z uporem głosimy pogląd, że tylko w zgodzie, zaufaniu i woli działania można kreować cel główny polityki społecznej, jakim jest postęp społeczny. W sumie tworzymy znaczny potencjał w sferze tzw. stosowanych nauk społecznych. Prowadzimy rozległe badania, kształcimy studentów i doktorantów, sporo publikujemy, rozszerzamy kontakty międzynarodowe, bierzemy udział w życiu publicznym. Reprezentujemy dzisiaj znaczne zasoby doświadczenia, wiedzy i gotowości służenia sprawom społecznym oraz wartościom, o których tyle dzisiaj się mówi i które tworzą krajobraz wielkiej nadziei nowego ładu i lepszego jutra w naszym kraju. Jest to jednak okres nie tylko budowy szans postępu, ale i okres wielkiego zamieszania, a w wielu dziedzinach regresu. Regres ten stwarza ogromne zagrożenia nie tylko dla wartości utrwalonych w polskich nurtach polityki społecznej, ale także dla licznych grup ludności. I to jest najbardziej niepokojące. Chociaż środowisko nasze składa się z osób o różnych światopoglądach i orientacjach politycznych, wspólnie odczuwamy ów wielki niepokój o kondycję fizyczną i duchową większości naszego społeczeństwa. (fragment tekstu)
Słowa kluczowe
Twórcy
  • Uniwersytet Warszawski
Bibliografia
  • A. Rajkiewicz: Nowy wymiar polityki społecznej. Warszawa 1992
  • A. King, B. Schneider: Pierwsza rewolucja globalna. Warszawa 1992
  • A. Świątkowski: Praca towarem? "Polityka Społeczna" 1992, nr 4
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171327775

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.