PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2002 | Finanse, bankowość i ubezpieczenia wobec wyzwań współczesności. T. 2, Finanse przedsiębiorstw. Finanse publiczne i podatki | 295--305
Tytuł artykułu

Nieformalni inwestorzy kapitału własnego w innowacyjnych przedsiębiorstwach

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Finansowania innowacyjnych przedsiębiorstw znajdujących się we wczesnych fazach rozwoju może następować ze środków funduszy celowych tworzonych przez państwo, funduszy inwestycyjnych typu venture capital czy indywidualnych kapitałodawców. Środki publiczne dostępne są z reguły w ograniczonych rozmiarach, na ściśle określonych warunkach oraz w odniesieniu do branż preferowanych aktualnie przez państwo. Biurokratyczne procedury związane z ich uzyskaniem odstręczają przy tym część przedsiębiorców. Fundusze venture capital akceptują wysokie ryzyko inwestycyjne stwarzane przez innowacyjne przedsiębiorstwa, ale nawet dla nich może być ono zbyt wysokie w fazie ich tworzenia i wprowadzania pierwszych partii wyrobów na rynek. Wobec tego często jedynym dostępnym źródłem finansowania zewnętrznego dla firmy na tym etapie rozwoju pozostają osoby prywatne. Mogą to być krewni bądź znajomi przedsiębiorcy, ale ich krąg jest silą rzeczy ograniczony. Zmiany na rynku finansowym (rosnący wolumen nadwyżek kapitału, wzrost kwalifikacji menedżerskich) powodują, że jako inwestorzy w młodych innowacyjnych przedsiębiorstwach pojawiają się na coraz większą skalę osoby prywatne, nie związane dotychczas z przedsiębiorcą. Segment rynku kapitałowego tworzony przez kapitał podwyższonego ryzyka (venture capital) staje się zatem coraz bardziej zróżnicowany.(fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Bibliografia
  • A. Engelmann, B. Heitzer: Mobilisierung von Business Angels in Deutschland. "Finanz Betrieb" 1999, nr 12
  • M. G. Bell: Venture Capitalist oder Angel - Welcher Kapitalgeber stiftet größeren Nutzen? "Die Bank" 1999, nr 6
  • C. L. von Boehm-Bezing: Business Angels und ihre Netzwerke. "Die Bank" 1999, nr9
  • I. Nittka: Informelles Venture Capital und Business Angels. "Finanz Betrieb" 2000, nr 4
  • British Venture Capital Association, Report an Business Angel Investment Activity 1997/1998, 1998
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171327779

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.