PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2012 | nr 9 (2) | 233--241
Tytuł artykułu

Rola i zadania współczesnej rodziny i szkoły w edukacji dziecka

Autorzy
Treść / Zawartość
Warianty tytułu
The Role and Tasks of the Modern Family and the School in Their Child's Education
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Zadaniem współczesnej szkoły, oprócz kształcenia, czyli wyposażenia uczniów w wiedzę i umiejętności, jest rozwijanie kompetencji społecznych. Jest to proces długotrwały, służący rozwijaniu u uczniów sfer osobowości, poczucia odpowiedzialności i planowania własnej drogi życiowej. Nauczyciele, a w szczególności rodzina, powinni wspomagać uczniów na każdym etapie ich rozwoju. Powinni przekazywać pewne wartości, wzorce postępowania, proponować określone zachowania, które powinny ułatwić im dokonanie właściwych wyborów postępowania. Wychowanie w szkole oparte jest głownie na osobistych relacjach uczeń - nauczyciel, ale należy pamiętać, że niczego się w tej kwestii nie osiągnie bez współdziałania z rodzicami. To współdziałanie jest konieczne, ponieważ każdy uczeń przychodząc do szkoły prezentuje inny wzorzec zachowań, charakterystyczny dla jego domu rodzinnego, najbliższych mu osób. W literaturze pedagogicznej, a szczególnie w problematyce dotyczącej dziecka, używa się określenia "działalność opiekuńczo - wychowawcza". W treści tego określenia zawarte są dwa podstawowe zadania dla rodziców i nauczycieli, których działalność ma znaczący wpływ na prawidłowy rozwój dziecka - ucznia. (fragment tekstu)
EN
The article presents a discussion of the stages of child development - studentat an early age of his life, with particular emphasis on the development of the brain. Then pointed out the role of the family, kindergartens and schools to support the child's development and outlined proposals for teacher collaboration with parents. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
233--241
Opis fizyczny
Twórcy
  • Pabianicka Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna
Bibliografia
  • Buzan T., (1999). Mapy twoich myśli. Łodź.
  • Erickson E., (1982). The life cycle completed. New York. Norton.
  • Goleman D., (1997). Inteligencja emocjonalna. Poznań.
  • Lelonek M, (2006). Proces poznawania i rozumienia świata przez uczniów w młodszym wieku szkolnym. Pabianice.
  • Lubomirska K., (2008). Znaczenie wczesnego wspomagania rozwoju w procesie wychowania człowieka. Wrocław.
  • Malmquist E., (1982). Nauka czytania w szkole podstawowej. Warszawa.
  • Mendel M., (2000). Partnerstwo rodziny, szkoły i gminy. Toruń.
  • Pawlak B., (2005). Wybrane aspekty projektowania, planowania, realizacji i ewaluacji procesu współdziałania nauczycieli i rodziców. Kielce.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171328051

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.