PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2010 | Pomiar efektywności organizacji publicznych na przykładzie sektora ochrony zdrowia | 288--398
Tytuł artykułu

Zastosowanie karty monitorowania strategii do zarządzania publiczną jednostką ochrony zdrowia - studium przypadku

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Dokonywane we wcześniejszych rozdziałach rozważania dotyczące problemu pomiaru efektywności organizacji publicznych, w tym działających w sektorze ochrony zdrowia, pozwalają na stwierdzenie, że bogactwo miar raczej utrudnia niż ułatwia swobodne i racjonalne ich zastosowanie. W realizowanym procesie badawczym skupiono się na tych miarach efektywności, które dotyczą organizacji jako takiej, wychodząc z założenia, że dobra pozycja ekonomiczna poszczególnych organizacji da szanse na faktyczną sanację systemu ochrony zdrowia oraz pozwoli na uruchomienie pożądanych kierunków działania w tych organizacjach. Poszukiwano zatem takich miar efektywności działań w organizacji, które spełniałyby zasygnalizowane w pierwszym rozdziale podejście, czyli łączenie miar ekonomicznych i społecznych. Inferencja źródeł literaturowych pozwoliła na wskazanie mutacji BSC, jaką jest Mission Oriented Scorecard (MSC), jako narzędzia spełniającego postawione założenia, czyli narzędzia pomiaru efektywności łączącego zarówno ekonomiczne, jak i społeczne oczekiwania. Dowartościowanie perspektywy interesariuszy w MSC mieści się również w paradygmacie, który jest szczególnie istotny dla zarządzania publicznego, należy bowiem pamiętać, że w obszarze zaspokajania potrzeb społecznie uznanych za ważne, aby je zaspokajać w strumieniu środków publicznych obywatel musi w akcie wyborczym legitymizować określony układ władzy. W czwartym rozdziale przywołując stanowisko J.M.H. Vissersa wskazano, że na poziomie organizacji publicznych, czyli na szczeblu mikroekonomicznym systemy pomiaru charakteryzują specyfikę zasobów ludzkich i rzeczowych, obiektów przetwarzania (pacjentów z określonymi atrybutami) i wyników przetwarzania (efektów związanych ze zdrowiem konkretnych pacjentów). (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • Vissers J.M.H., The Nature and Content of Health Operational Research, w: Qualitative Approaches in Health Care Management, eds. M.S., Rauner, K. Heidenberger, Peter Lang, Frankfurt/Main 2003.
  • Argyris Ch., Teaching Smart People How to Learn, "Harvard Business Review" 1991, May-June.
  • Woźniak T., Budowa wartości firmy na podstawie zrównoważonej karty wyników, w: Wycena i zarządzanie wartością firmy, red. A. Szablewski, R. Tuziemek, Poltex, Warszawa 2004.
  • Kaplan R.S., Norton D.P., Using the Balances Scorecard as a Strategic Management System, "Harvard Business Review" 1996, January-February.
  • Kaplan R.S., Norton D.P., Strategiczna karta wyników, Jak przełożyć strategie na działanie, PWN, Warszawa 2001.
  • Kaplan R.S., Norton D.P., The Balanced Scorecard, Harvard, Boston, Massachusetts 1996.
  • Wierzbicki K., Zarządzanie firmą u progu XXI w, Wydawnictwo Kwantum, Sopot 1999.
  • Gruchmann B., Rynek, Strategia, Procesy, "Computer World" 1998, nr 41/357.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171328217

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.