PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1999 | nr 1 (14) | 87--106
Tytuł artykułu

Procedury sterowania inwestycjami na obszarach cennych przyrodniczo

Autorzy
Warianty tytułu
Investment Control Procedures in the Unique Natural Areas
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Prowadzenie działalności gospodarczej, w szczególności o charakterze produkcyjnym, a co za tym idzie wcześniejsze przeprowadzenie procesu inwestycyjnego wiąże się z możliwością negatywnego oddziaływania na środowisko przyrodnicze. Jest to szczególnie istotne w przypadku nasilenia intensywności gospodarowania na danym obszarze. Celem zapobieżenia nadmiernej dewastacji środowiska, a jednocześnie niedopuszczenia do wyczerpania ograniczonych zasobów przyrody, konieczne jest zastosowanie ograniczeń w korzystaniu ze środowiska już na etapie programowania i projektowania inwestycji. Stworzone i stosowane we właściwy sposób ograniczenia prawne oraz procedury formalne ograniczające wykorzystanie poszczególnych elementów środowiska, a przede wszystkim powierzchni i przestrzeni, pozwalają na ograniczenie jego dewastacji. Ma to szczególne znaczenie w przypadku obszarów przyrodniczo cennych, które są szczególnie wrażliwe na wprowadzanie obcych procesów oraz na oddziaływania pojawiające się na zewnątrz tych obszarów.(fragment tekstu)
EN
Economic activity, and in particular any activity consisting in production and related investment processes may have an adverse effect on environment. To prevent an unreasonable degradation of natural environment and the depletion of limited natural resources it is necessary to apply certain restrictions on environmental use at the very stage of investment project. It is especially important for the unique natural areas. That is what the paper is devoted to. It presents legal and administrative limitations of the investment process and the possibilities of development of protected areas, as well as the threats related to the use of the unique natural areas. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
87--106
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • I.Weiss, R.Jurga, Inwestycje budowlane, Warszawa 1996
  • B.Poskrobko, Działalność gospodarcza a ochrona środowiska przyrodniczego, Białystok 1992
  • D.Ptaszycka-Jackowska, Możliwości użytkowania przyrodniczych obszarów chronionych, Warszawa 1996
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171328361

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.