PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | nr 2 (148) | 13--20
Tytuł artykułu

Podatek energetyczny w Unii Europejskiej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Z dniem 1 stycznia 2004 r. weszła w życie dyrektywa Rady 2003/96/WE z 27 października 2003 r. istotnie zmieniająca dotychczasową politykę UE w odniesieniu do opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej. W ostatnich latach kwestia wprowadzenia podatku energetycznego (ang. energy tax) wywołała żywą dyskusję w krajach Wspólnoty. Już na początku lat 90. Komisja przedstawiła propozycję podatku, który miałby być pobierany od surowców energetycznych oraz od elektryczności. Propozycja ta była głównie następstwem zobowiązań międzynarodowych (w 1992 r. w Rio de Janeiro oraz w 1997 r. w Kioto) podjętych przez Wspólnotę, a dotyczących zredukowania emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Na mocy nowej dyrektywy harmonizacja podatków akcyzowych objęła także surowce energetyczne (węgiel i gaz ziemny) oraz energię elektryczną. Do jesieni 2003 roku harmonizacja obejmowała tylko trzy grupy towarów: oleje mineralne, alkohole oraz wyroby tytoniowe. Podatek energetyczny, poza fiskalnym charakterem, ma stanowić narzędzie służące zmniejszeniu różnic w opodatkowaniu produktów energetycznych w poszczególnych państwach członkowskich, sprzyjających niekorzystnej dla funkcjonowania rynku wewnętrznego konkurencji podatkowej oraz realizacji niektórych polityk UE, zwłaszcza z zakresu bezpieczeństwa dostaw energii, ochrony środowiska i trwałego rozwoju. (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
13--20
Opis fizyczny
Twórcy
  • Instytut Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego w Warszawie; Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
  • Instytut Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego w Warszawie
Bibliografia
  • K. Janiszewska, Podatki energetyczne w UE - wpływ na zmiany strukturalne w energetyce, Biuletyn Urzędu Regulacji Energetyki 6/2003.
  • M. Kozak, A. Santerski, Projekt dyrektywy o opodatkowaniu energii i produktów energetycznych, Biuletyn Urzędu Regulacji Energetyki 4/2003.
  • Energy taxation: Commission welcomes adoption of new EU rules, Press Release, Brussels 27th October 2003.
  • Akcyzowe minimum unijne, "Rzeczpospolita" z 30 stycznia 2004 r.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171328697

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.