PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2002 | Finanse, bankowość i ubezpieczenia wobec wyzwań współczesności. T. 2, Finanse przedsiębiorstw. Finanse publiczne i podatki | 579--589
Tytuł artykułu

Jakość prognoz budżetowych w latach 1992-2000

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Prognozowanie wielkości makroekonomicznych odgrywa istotną rolę w każdej gospodarce. Szczególną wagę do prognoz przywiązuje się jednak w krajach przechodzących transformację. Wiarygodność prognoz uzależniona jest od ich dokładności. Wiadomo bowiem, iż prognozy obciążone są błędami, których źródeł upatrywać można np. w błędach estymacji, błędach struktury stochastycznej, błędach specyfikacji, błędach czynników endogenicznych lub egzogenicznych, błędach pomiaru czy też w błędzie losowym. Wstępem do analizy jakości prognoz budżetowych jest porównanie błędów średnich. Dostrzeżono, iż błędy te cechował różnokierunkowy charakter w poszczególnych latach badanego okresu (tab. 1). Szczegółowa analiza dowiodła, iż jedynie prognoza dochodów budżetowych z tytułu akcyzy w latach 1995-2000 była systematycznie wyższa od wielkości zrealizowanych. Błąd średni obliczony dla prognoz sporządzonych dla lat 1992-2000 wskazuje, że w przypadku dochodów z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), cła, dochodów jednostek budżetowych, prywatyzacji i dochodów zagranicznych prognoza była niższa niż realizacja. Z kolei przyjmowanie wartości dodatnich w przypadku błędów średnich prognoz dochodów z tytułu podatku od osób fizycznych (PIT), dywidendy, wpłat z zysku NBP, podatku od wartości dodanej (VAT), podatku akcyzowego oraz podatku od gier świadczy o zbyt optymistycznych prognozach w stosunku do wartości zrealizowanych (fragment tekstu)
Słowa kluczowe
PL
Finanse  
EN
Finance  
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna w Krakowie
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171328815

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.