PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2002 | Finanse, bankowość i ubezpieczenia wobec wyzwań współczesności. T. 2, Finanse przedsiębiorstw. Finanse publiczne i podatki | 615--620
Tytuł artykułu

Społeczne wydatki budżetowe jako wyraz polityki fiskalnej państwa

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Polityka fiskalna jest częścią polityki społeczno-gospodarczej1. Kontrowersje dotyczące kształtu tej polityki trwają od lat. Zgodnie z doktryną liberalną rola państwa koncentruje się na utrzymaniu porządku wewnętrznego i zewnętrznego, ochronie własności prywatnej i dbałości o maksymalizację interesów prywatnych przy ograniczeniu funkcji ekonomicznych państwa. Z kolei koncepcja wywodząca się z akceptacji teorii interwencjonizmu państwowego J.M. Keynesa, dla którego podstawą było prawo Adolfa Wagnera O wzroście wydatków publicznych prowadzi do konieczności rozszerzenia roli państwa w sferę gospodarczą. I wreszcie doktryna neoliberalna zakładająca konieczność kształtowanie strumienia wydatków i podatków, przy założeniu stałej ilości pieniądza. Spory uzasadniające wybór jednej ze skrajnych dróg mają charakter akademicki. Oczekiwania społeczne zmierzają w kierunku aby polityka fiskalna postępowała w kierunku racjonalnego regulowania strumieniem wydatków zgodnie z zasadą racjonalnego wykorzystania środków publicznych. Należy się zgodzić ze stwierdzeniem, że stabilizacja wydatków społecznych ze źródeł budżetowych na określonym względnym poziomie wywołuje skutek sprzężony ze stabilizacją dochodów indywidualnych, co ma znaczenie dla spłaszczenia wahań cyklu koniunkturalnego i kształtowania określonego modelu konsumpcji. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Łódzki
Bibliografia
  • M. Pietrewicz: Polityka fiskalna, Poltext, Warszawa 1993
  • R. Skarżyński: Polityka budżetowa w krajach kapitalistycznych, Instytut Finansów, Warszawa 1987
  • J.M. Buchanan: Finanse publiczne w warunkach demokracji, PWN, Warszawa 1997
  • R.A. Musgrave: The Theory of Public Finance, New York 1959
  • J. K. Galbraith: Ekonomia a cele społeczne, PWN, Warszawa 1975
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171328823

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.