PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2002 | Finanse, bankowość i ubezpieczenia wobec wyzwań współczesności. T. 2, Finanse przedsiębiorstw. Finanse publiczne i podatki | 621--634
Tytuł artykułu

Ulgi mieszkaniowe w podatku dochodowym od osób fizycznych w ostatnich latach stosowania

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Idea neutralności opodatkowania jest charakterystyczna dla neoliberalnej myśli ekonomicznej. Generalnie rzecz biorąc chodzi o to, aby o alokacji zasobów w gospodarce decydował wyłącznie mechanizm rynkowy. Oznacza to, że rozwiązania systemowe w zakresie opodatkowania nie powinny stwarzać zachęt do podejmowania innych decyzji niż tych, które wynikają z funkcjonowania "czystego" mechanizmu rynkowego. Wystąpienie podatku nie powinno stanowić kryterium podejmowania decyzji gospodarczych. Neoliberalna polityka podatkowa zaleca najwyższą ostrożność w stosowaniu rozwiązań naruszających idee neutralności opodatkowania. Interwencje podatkowe winny się ograniczać co najwyżej do preferowania inwestycji w ochronę środowiska lub podwyższania podatków, gdy środowisko jest zanieczyszczane. W tej sytuacji jako jedyna jawi się fiskalna funkcja podatków. Podatki czysto fiskalne jednak nie istnieją, każdy podatek, który ustanowiony został z myślą o zasilaniu budżetu rodzi jakieś skutki pozafiskalne. Można jedynie wyróżnić rozwiązania podatkowe nastawione na realizację celów fiskalnych lub celów pozafiskalnych. Trzeba jednak dodać, iż część zwolenników neoliberalizmu gospodarczego traktuje podatki jako skuteczne instrumentarium stymulowania gospodarki. Wyraźnie interwencyjny charakter mają rozwiązania funkcjonujące w wielu rozwiniętych państwach Zachodu. Wymienić tu można znaczące redukcje francuskiego podatku dochodowego związane z wydatkami mieszkaniowymi i budową mieszkań na wynajem, zaliczanie we Włoszech do grupy wydatków nadzwyczajnych obniżających opodatkowanie wydatków mieszkaniowych do określonej wysokości. Żaden z projektów reform podatkowych realizowanych w Stanach Zjednoczonych nie przewidywał pełnej rezygnacji z ulg mieszkaniowych, wysuwano nawet obawy, iż odstąpienie od nich grozi załamaniem spłaty kredytów i może wywołać kryzys budownictwa.(fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Łódzki
Bibliografia
  • H. Litwińczuk: Prawo bilansowe i podatkowe podmiotów gospodarczych, KiK, Warszawa 1995
  • J. Rutkowski: Podatek dochodowy od osób fizycznych w Polsce lat 90., FBU, Lódź 2000
  • N. Gajl: Teorie podatkowe w świecie, PWN, Warszawa 1992
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171328825

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.