PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1998 | Metody uogólnień w modelowaniu transgranicznych przepływów transportowych : materiały konferencyjne pod red. Stanisława Dziadka Ustroń-Jaszowiec 4-5.11.1998 | 73--79
Tytuł artykułu

Tendencje i kierunki rozwoju usług spedycyjnych

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Europejski rynek usług spedycyjnych charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem konkurencyjności. Działa na nim tak wiele przedsiębiorstw, że występują duże trudności w dokładnym określeniu ich liczby. Istnieją trzy przyczyny takiego stanu rzeczy: - dostęp do rynku spedycyjnego, czyli założenie firmy spedycyjnej, w większości państw europejskich jest bardzo łatwy od strony formalno-prawnej; nie są wymagane koncesje, zezwolenia ani też zabezpieczenia finansowe, - powołanie i funkcjonowanie przedsiębiorstwa spedycyjnego nie wymaga dużych nakładów finansowych, ze względu na charakter działań spedycyjnych, - funkcje spedytorskie występują u wielu innych podmiotów, związanych z transportową obsługą ładunków, szczególnie u przewoźników. Struktura podmiotowa rynku usług spedycyjnych jest bardzo zróżnicowana. Funkcjonują na nim zarówno firmy małe, kilkuosobowe, jak i globalne koncerny, zatrudniające po kilka, czy nawet kilkanaście tysięcy osób (Schenker, Danzas, Kuehne und Nagel, LEP, Panalpina). W spedycji przedsiębiorstwa zatrudniające do 10 osób to firmy małe, a do 50 osób to firmy średniej wielkości. Na europejskim rynku spedycyjnym właśnie te ostatnie stanowią najliczniejszą grupę, Firmy duże (do 200 osób) i bardzo duże (zatrudniające powyżej) Natomiast optymiści udowadniają, iż wstąpienie do Unii Europejskiej w gruncie rzeczy niczego nie zmieni, bowiem dostęp do polskiego rynku jest od lat tak liberalny, iż te przedsiębiorstwa zachodnioeuropejskie, które do Polski chciały wejść, już weszły. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Gdański
Bibliografia
  • J. Figura: Proces adaptacji usług spedycji międzynarodowej do warunków rynku transportowego. AE, Katowice 1996.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171329251

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.