PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1998 | Metody uogólnień w modelowaniu transgranicznych przepływów transportowych : materiały konferencyjne pod red. Stanisława Dziadka Ustroń-Jaszowiec 4-5.11.1998 | 93--96
Tytuł artykułu

Transport w układzie regionalnym w świetle modelowania

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Jak wynika z modeli Thünena, Christallera oraz Lóscha, transport realizuje powiązania między jednostkami czy strefami gospodarczymi, a więc odgrywa niezmiernie istotną rolę w kształtowaniu i rozwoju regionów gospodarczych zarówno w rozmiarze narodowym, jak i ponadnarodowym. Transport jest praktycznym czynnikiem przekształcającym potencjalne ciążenia i potencjalne więzy w realne związki ekonomiczne, kulturalne, socjalne, administracyjne. Integruje ponadto zróżnicowane i rozproszone aktywności i dobra w jedną komplementarną działalność. Upoważnia to niektórych badaczy do rozpatrywania regionu jako regionu transportowego. Daje to istotne korzyści, gdyż ujawnić może nieprawidłowości wynikające z administracyjnego ciążenia dóbr do określonego miejsca zamiast ich ciążenia gospodarczego, eliminując zbędne i dodatkowe przewozy. Znany jest przykład wożenia żywca z prawej strony Wisły do Ostródy, a następnie dopiero do Gdańska, chyba tylko dlatego, że tereny te przestały administracyjnie należeć do województwa gdańskiego. Analogiczne doświadczenie opisuje "Motor" w przypadku przewozów mąki1. Określenie regionu transportowego pozwala wykazać, jaka część obszaru dzięki transportowi będzie współdziałała, kooperowała gospodarczo z jednostkami własnego regionu, a jak z jednostkami regionu obcego.(fragment tekstu)
Twórcy
autor
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • J.H. von Thünen: Der Isolierte Staat in Baziehung auf Landwirtschaft und Nationalökonomie, Jena 1921
  • W. Christaller: Die Zentralen Orte in Südcleutaschland, Jena 1933
  • A. Lösch: Die räumliche Ordnung der Wirtschaft, Stuttgart 1962
  • B. Tumilowicz: Droga przez mąkę. "Motor" 1984, nr 45
  • B. Troka: Ekonomika transportu regionalnego. UG, Gdańsk 1986
  • Ekonomika transportu. Praca zbiorowa pod red. W. Grzywacza. PS, Szczecin 1984
  • Ekonomika transportu. Praca zbiorowa pod red. A. Piskozuba. WKiŁ, Warszawa 1979
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171329259

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.