PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1992 | Człowiek, praca, społeczeństwo : materiały z Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, Ustroń Wielkopolski, 13-16 czerwca 1992 | 51--56
Tytuł artykułu

Rola podmiotów polityki zatrudnienia w kształtowaniu zjawisk rynku pracy

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Zjawiska rynku pracy są wypadkową wielorakich czynników o charakterze: ekonomicznym, społecznym, socjologicznym i prawnym. Pozostają ze sobą w ścisłym związku przyczynowym o różnym stopniu korelacji. Są one następstwem określonego zachowania się podmiotów polityki zatrudnienia. Gospodarka rynkowa w istotny sposób zmienia ich pozycję. Nie może ona wynikać wyłącznie z impulsów rynku, lecz powinna być świadomie kształtowana i korygowana przez politykę prawa w dziedzinie zatrudnienia. Określenie jej założeń i kierunków rozwiązań nabiera szczególnego znaczenia w warunkach rozpoczętego procesu zmian ustroju gospodarczego i społecznego w Polsce. Jednym z istotnych punktów odniesienia są standardy EWG. Przedmiotem zainteresowania w tym opracowaniu jest określenie czynników, jakie powinna uwzględniać polityka prawa pracy i prawa socjalnego, aby kształtować racjonalne zachowania podmiotów polityki zatrudnienia i w ten sposób łagodzić lub eliminować negatywne zjawiska rynku pracy. Rozważania te powinny służyć ogólniejszej refleksji, co do możliwości oddziaływania poprzez wskazane dziedziny prawa na dostosowanie gospodarki polskiej do reguł przyjętych we Wspólnotach Europejskich. (fragment tekstu)
Słowa kluczowe
Twórcy
autor
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171329795

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.