PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1992 | Człowiek, praca, społeczeństwo : materiały z Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, Ustroń Wielkopolski, 13-16 czerwca 1992 | 91--97
Tytuł artykułu

Outplacement jako instrument zwalniania pracowników

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Stosowanie outplacement jest również korzystne dla przedsiębiorstwa. Przyjęcie odpowiedzialności za pracowników przy (ale i po) opuszczeniu przez nich organizacji powoduje wzmocnienie image firmy. Nie mniej istotne są korzyści finansowe. Dzięki outplacement możliwe jest szybsze i tańsze (bez kosztów sądowych) rozstanie się z pracownikiem. Ważny jest również wpływ tego instrumentu na pozostających w przedsiębiorstwie pracowników, ponieważ zwolnienia powodują u nich obawy i niepewność o własną pracę, a w konsekwencji skłaniają do poszukiwania (na wszelki wypadek) alternatywnego zatrudnienia. Może to powodować - zwłaszcza, gdy podmiotami tych działań są pracownicy o wysokich kwalifikacjach - niekorzystne zmiany struktury załogi. W efekcie zwolnień następują też zmiany wśród pozostających w organizacji grup pracowniczych. Konieczne staje się nowe zdefiniowanie formalnych i nieformalnych relacji między członkami tych grup. Tego rodzaju wewnątrzgrupowe procesy adaptacyjne, jak również sama obserwacja przebiegu zwolnień, mogą wpływać ujemnie - przynajmniej w odniesieniu do niektórych pracowników - na motywację do pracy. Negatywna ocena wynikająca z obserwacji może być postrzegana jako lekceważenie obowiązujących w organizacji zasad. Zakłada się, że zwalniany pracownik doceni możliwość uczestniczenia w outplacement i pozostanie lojalny w stosunku do swojej byłej organizacji. Powinno to premiować w przypadku, gdy znajdzie on zatrudnienie u jej kooperantów, odbiorców czy konkurentów. W literaturze przedmiotu podkreśla się również, że outplacement przyczynia się do zmniejszenia psychicznego obciążenia osób podejmujących decyzje o zwolnieniach. (fragment tekstu)
Twórcy
autor
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • K. Watzka: Betriebliche Reintegration von Arbeitslosen: Probleme und Massnahmen zur Problemreduzierung. Münster 1989
  • M. von Roesgen: Outplacement - die billigere Lösung. "Harvard Manager" 1991, nr 4
  • M. Sauer: Outplacement - Beratung. Konzeption und organisatorische Gestaltung. Wiesbaden 1991
  • W. Mayrhofer: Trennung von der Organisation. Vom Outplacement zur Trennungsberatung. Wiesbaden 1989
  • W. J. Morin i L. Yorks Outplacement Techniques. A Positive Approach to Terminating Employess. New York 1982
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171329809

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.