PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1992 | Człowiek, praca, społeczeństwo : materiały z Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, Ustroń Wielkopolski, 13-16 czerwca 1992 | 143--148
Tytuł artykułu

Mieszkania zakładowe jako problem polityki społecznej

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Wśród wielu mitów, które zaczęty funkcjonować w sferze; polityki społecznej w okresie przechodzenia do gospodarki rynkowej, jednym z najbardziej rozpowszechnionych jest wiara w to, iż sposobem na kryzys mieszkalnictwa jest realizacja hasła : "mieszkanie towarem". Liczne dyskusje problemowe organizowane w ostatnim okresie między innymi przez Instytut Gospodarki Mieszkaniowej i Polskie Towarzystwo Ekonomiczne potwierdzają fakt, że od wielu lat osoby podejmujące badania nad problematykę mieszkalnictwa pozostają w swoistej izolacji, odgrodzone od środowiska ekonomistów zajmujących się zagadnieniami polityki gospodarczej. Brak komunikacji pomiędzy tymi grupami owocuje coraz częściej wątpliwymi decyzjami tak w kwestii finansowania szeroko rozumianej polityki mieszkaniowej, jak i prawnego unormowania. Typowym przykładem braku kierunkowej koncepcji działań jest problematyka mieszkań zakładowych. Dla większości państwowych podmiotów gospodarczych zmiany zachodzące w sferze stosunków społecznych i gospodarczych oznaczają w praktyce częstokroć daleko idącą restrukturyzację połączoną z procesem komercjalizacji i przekształceniami własnościowymi. Najbardziej rozpowszechnionym działaniem stało się wyodrębnienie w przedsiębiorstwach służb obsługujących tzw. czystą produkcję i próba szukania oszczędności finansowych w tzw. sferze obrzeżnej, do której w pierwszym rzędzie zalicza się dawną socjalną funkcję zakładów pracy. Liczne badania przeprowadzone przez demografów na terenach byłych państw socjalistycznych wielokrotnie potwierdzały, wagę jaką w terytorialnych przemieszczeniach zasobów pracy odgrywała możliwość otrzymania mieszkania tego typu. Według danych Narodowego Spisu Powszechnego w^ 1988 roku w Polsce funkcjonowało około 3,1 min mieszkań zakładowych. Wyniki badań przeprowadzonych w Centrum Analizy Wartości Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierowania w Warszawie wskazują, te po uwzględnieniu specyfiki kosztów rodzajowych, zakładowe mieszkania są 4- -5 krotnie bardziej kosztowne w eksploatacji niż mieszkania spółdzielcze.(fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171329825

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.