PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2012 | nr 2 (5) | 153--156
Tytuł artykułu

Longin Pastusiak, 400 lat stosunków polsko-amerykańskich (1608-2008) , Oficyna Wydawniczo-Poligraficzna "Adam", Warszawa 2010, vol. 1, ss. 951, vol. 2, ss. 1982.

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Monografia składa się z 3 części, w skład których wchodzi 31 rozdziałów. Część I "Od Jemeston do Poczdamu (1608-1945)" jest chyba najciekawsza, a to dlatego, że najmniej (wydaje się) znana. Kto bowiem wie, kim byli pierwsi Polacy w Ameryce (poza legendą o Janie z Kolna)? Po lekturze tejże części wiemy o nich sporo - nawet imiona, nazwiska, zawody i to wreszcie jak dostali się do amerykańskiej Virginii. Dotąd pierwsze znaczki z Ameryką, dla przeciętnego Polaka, kojarzyły się z Tadeuszem Kościuszką i Kazimierzem Pułaskim. Część tę stanowi 420 stron w 10 rozdziałach. Jak więc widać, to jedna piąta całości pracy. L. Pastusiak pisze tu m.in. o innych, poza tymi postaciami sztandarowymi, Polakach biorących udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, echach rewolucji amerykańskiej w Polsce, a Konstytucji 3 Maja w Ameryce, a wreszcie, z tych dawnych stosunkowo czasów, reakcjach na polskie XIX-wieczne powstania: listopadowe (1831) i styczniowe (1863). Kolejne, aż 1076 stron części II "Od okrągłego stołu w Poczdamie (1945) do okrągłego stołu w Warszawie (1989)", to historia kolejno 44-letniego okresu naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. To były trudne lata, zmieniające się sytuacje i dziesiątki wydarzeń, które złożyły się na ten burzliwy okres. Prof. Pastusiak wiernie to odtwarza. I znowu, wiele nieznanych szerzej, wątków, zakulisowych rozgrywek. Polityka, gospodarka, kryzysy, zaostrzenie kursu, odwilże, polityka budowy mostów, wizyty prezydentów USA w Polsce i ich konsekwencji, meandry postaw i zachowań Polonii, burzliwe lata 1968, 1981, stan wojenny, dojrzewający kryzys i upadek realnego socjalizmu. I to tylko kilka przykładów, które z kronikarskim, wręcz encyklopedycznym, zacięciem opisuje Autor. Wreszcie ostatnia część (435 stron) - "Rzeczywisty przełom w stosunkach polsko-amerykańskich". L. Pastusiak w tej części śledzi na gorąco wydarzenia, co widoczne jest w znacznym cytowaniu publikacji w pismach i gazetach (w pozostałych częściach monografii także) zarówno polskich, jak i renomowanych zagranicznych, m.in. "International Herald Tribune", "New York Times", "Wall Street Journal", "Washington Post" czy "Business America". Z polskich: "Rzeczpospolita", "Polityka", "Gazeta Wyborcza", a także nieistniejące już "Trybuna Ludu", "Trybuna", "Życie Warszawy", a nawet pomniejsze, regionalne jak "Tygodnik Bałtycki". (fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
153--156
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171329903

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.