PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1992 | Człowiek, praca, społeczeństwo : materiały z Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, Ustroń Wielkopolski, 13-16 czerwca 1992 | 187--195
Tytuł artykułu

Plan Beveridge'a: pięćdziesiąt lat później

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
20 listopada bieżącego roku minie 50 lat od opublikowania jednego z kluczowych dokumentów regulujących zagadnienia zabezpieczenia społecznego, Raportu Komisji Królewskiej, powołanej w Wielkiej Brytanii 10 czerwca 1942 roku dla zbadania istniejących systemów ubezpieczeń społecznych i świadczeń towarzyszących. Jej przewodniczącym był Wiliam Henry Beveridge, pod którego nazwiskiem Raport wszedł do literatury światowej zabezpieczenia społecznego. Jego znaczenie trudno jest przecenić. Ukazywał nie tylko metody walki z ubóstwem, choć tak określono główny cel zawartego w nim planu zabezpieczenia społecznego. Patrząc z perspektywy 50 lat dostrzegamy w nim projekt budowy nowego społeczeństwa po wielu latach straszliwej wojny. Wskazywał podstawowe zagrożenia postępu społecznego i uczył, jak nowoczesne społeczeństwa mogą i powinny z nimi walczyć. Raport wykroczył poza Wielką Brytanię, stał się bowiem podstawą budowy welfare state w całym niemal powojennym świecie. Jak pisali George i Wilding Keynes i Beveridge stworzyli intelektualne i filozoficzne ramy, w których rozwinęła się powojenna kolektywistyczna polityka społeczna, stworzyli teoretyczny i normatywny wzór [...], jak iść drogą pośrednią między wolnym rynkiem a gospodarką nakazową. (fragment tekstu)
Bibliografia
  • V. George, P. Wilding: Ideology and Social Welfare. London 1976
  • A. Walker: The Poverty of Taxation: Reforming the Social Security and Tax System. London 1982
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171329965

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.