PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1992 | Człowiek, praca, społeczeństwo : materiały z Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, Ustroń Wielkopolski, 13-16 czerwca 1992 | 197--201
Tytuł artykułu

Oddziaływanie ubezpieczenia społecznego na inne dziedziny polityki społecznej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Polityka społeczna wymaga ujęcia kompleksowego. Bez takiego podejścia nie można rozpatrywać poszczególnych kwestii w obrębie tej polityki. Wynika to z wzajemnego powiązania skutków, jakie wywiera realizacja określonych zamierzeń i koncepcji tej polityki. Mają one charakter zwrotny. Wskutek realizacji postawionego celu głównego ujawniają się skutki uboczne, czasem nieprzewidziane, które wywołują reperkusje społeczne i gospodarcze, a także o znaczeniu politycznym, zmieniające niekiedy w istotny sposób rzeczywistą sytuację. Z tymi skutkami należy się liczyć, przewidywać je i odpowiednio nimi sterować, aby przynosiły pożądany rezultat. Może się bowiem również zdarzyć, że główny cel nie zostanie osiągnięty lub zostanie osiągnięty jedynie w sposób pozorny, ale skutki uboczne dadzą o sobie znać z całą wyrazistością i bezwzględnością. Mogą być dalekosiężne i o znacznej sile oddziaływania. Jedną z dziedzin polityki społecznej, może szczególnie wymagającą kompleksowego ujęcia, jest sfera ubezpieczenia społecznego. Skutki określonych rozwiązań w tej sferze nie ograniczają się tylko do wzajemnych relacji w jej obrębie, ale wykraczają poza nią, oddziałując w wysokim stopniu na inne rozwiązania w pozostałych dziedzinach polityki społecznej i dalej w gospodarce i polityce. W aspekcie teoretycznym trzeba więc zwrócić uwagę na interdyscyplinarny charakter problematyki ubezpieczenia społecznego.(fragment tekstu)
Słowa kluczowe
Twórcy
Bibliografia
  • W. Muszalski: Ekonomiczna motywacja do poprawy bhp. "Ochrona Pracy" 1991, nr 5
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171329967

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.