PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1993 | Koncepcje logistyczne w zarządzaniu przedsiębiorstwem : konferencja Ustroń, 22-24 wrzesień 1993 | 53--61
Tytuł artykułu

Miejsce logistyki w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa produkcyjnego

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Tradycyjna forma organizacyjna logistyki w przedsiębiorstwie charakteryzuje się albo pełnym rozproszeniem zadań logistycznych w strukturze organizacyjnej, albo początkową, niepełną organizacją logistyki, kiedy poszczególne zadania logistyczne są częściowo koncentrowane w określonych komórkach. Jest to prawidłowość potwierdzona przez wiele badań w państwach europejskich. Wyniki ankiety, przeprowadzonej przykładowo w 1982 roku w 100 przedsiębiorstwach w RFN, Holandii, Austrii i Szwajcarii, wskazują na fakt, że w ponad 30% przedsiębiorstw zadania logistyczne rozwiązywane są w sposób zdecentralizowany, w różnych miejscach struktury organizacyjnej. Tylko w nielicznych przedsiębiorstwach produkcyjnych zadania te są koordynowane przez jedną, wyodrębnioną w tym celu komórkę organizacyjną1. Tradycyjną formę organizacyjną logistyki w przedsiębiorstwie należy ocenić krytycznie z kilku powodów. Po pierwsze, przy wypełnianiu zadań logistycznych występują z reguły konflikty między tymi komórkami organizacyjnymi, którym przyporządkowane są zadania logistyczne. Poszczególne, wyodrębnione decyzje logistyczne nie są podejmowane na podstawie jasno sformułowanych celów logistycznych, lecz na ' podstawie celów wyznaczonych przez interesy komórek i wydziałów organizacyjnych, w których realizowane są zadania logistyczne. Po drugie, w obrębie poszczególnych sfer działalności i w komórkach organizacyjnych występują konflikty celów między zadaniami podstawowymi i przypadającymi na nie zadaniami logistycznymi, które traktowane są jako zadania uboczne; dyskryminowane na swój sposób lub niedoceniane. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Gdański
Bibliografia
  • H.P. Liebmann: Logistik zwischen Wunsch und Wirklichkeit. Ergebnisse einer Umfrage zum Stand und Tendenzen der Logistik. W: Integrierte Logistik. Erfolgsschwerpunkte für morgen. Ruschlikon/Zürich 1982
  • H.CH. Pfohl: Logistiksysteme. Betriebswirtschaftliche Grundlagen. Springer Verlag, Berlin...Barcelona 1990
  • J. Weber: Logistikkostenrechnung. Springer Verlag, Berlin.,..Tokyo 1987
  • S. Abt, H. Woźniak: Podstawy logistyki. Gdańsk 1993
  • J. Felsner: Kriterien zur Planung und Realisierung von Logistikkonzeptionen in Industrieunternehmen. Bremen 1980
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171329991

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.