PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1993 | Ubóstwo jako problem polityki społecznej | 165--174
Tytuł artykułu

O bezrobociu na marginesie konferencyjnej dyskusji

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Od dłuższego już czasu można zauważyć, że w dyskusjach konferencyjnych, a także prowadzonych w środowiskach akademickich brakuje rozważań teoretycznych dotyczących rynku pracy. Brak ten jest również widoczny w publikacjach naukowych ostatniego okresu. Musi się to negatywnie odbić na praktyce, a więc również na podejmowanych decyzjach, co może wywołać nieobliczalne skutki w prowadzonej polityce społecznej i gospodarczej. Na konferencjach i w dyskusjach przeważają rozważania "objawowe", opisujące stan jakiegoś zjawiska czy zjawisk, często tylko w kategoriach ilościowych. Z zakresu interesującej nas tutaj problematyki jest wiele opracowań diagnostycznych, ale właśnie głównie ilościowych, w których w liczbach opisywany jest rynek pracy i bezrobocie. Tymczasem diagnoza, aby była rzetelna musi być jeszcze jakościowa, musi uwzględniać genezę i mechanizm powstających zjawisk, a więc szerokie tło, na jakim one występują. Tylko taka diagnoza może być podstawą prawdziwej prognozy, a nade wszystko podstawą opracowania skutecznych metod walki z bezrobociem. Aby jednak diagnoza była rzetelna, niezbędna jest wiedza teoretyczna. Należy więc sięgnąć do światowego dorobku teoretycznego, aby nie "wyważać dawno już otwartych drzwi". Myślę, że należałoby się bliżej przyjrzeć debacie keynesowsko-neoklasycznej, bowiem z niej wypływa wiele inspirujących myśli, których realizacja przesądza o sposobie rozwiązywania problemów występujących na rynku pracy.(fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • M. Iwanek: Some Issues in the Transformation fo Ownership Institutions in Poland. W: "Journal of Institutional and Theoretical Economics Jite - Zeitschrift für die gesamte Staatswissenschaft, The New Institutional Economics Eastern European Reconstruction Problems" 1992, No. 1, s. 60-61.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171330147

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.