PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1993 | Nowoczesny model pomocy społecznej | 107--124
Tytuł artykułu

System informatyczny środowiskowej pomocy społecznej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Tradycyjnie pomoc (opieka) społeczna kojarzy się ze zjawiskami ubóstwa, sieroctwa, kalectwa i wszystkimi ich odmianami. Zjawiska te towarzyszące dziejom ludzkim od zarania zrodziły ideę pomocy osobom dotkniętym przez los, która z czasem przybrała formę celowo zorganizowanych działań o nazwie opieka społeczna. Działalność ta na przestrzeni dziejów przeszła określoną ewolucję, jeśli chodzi o jej rangę, zakres, organizację i metody1. We współczesnych warunkach pomoc społeczna jest działalnością mającą na celu umacnianie poczucia bezpieczeństwa socjalnego obywateli i przychodzenie im z pomocą, jeśli w wyniku choroby, niezdolności do pracy lub z innych przyczyn znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, której nie są w stanie przezwyciężyć wykorzystując własne środki, możliwości, uprawnienia. Na przestrzeni wieków stopniowo tradycyjna, początkowa procedura umieszczania wszystkich osób pozbawionych środków utrzymania w domach ubogich niezależnie od wieku, stanu zdrowia i przyczyny niedostatku została zastąpiona odrębnym traktowaniem każdej z grup potrzebujących2. Obecnie i w ciągu rozwoju historycznego dokonuje się dalsza dywersyfikacja form zaspokoją nią potrzeb osób upośledzonych przez los. Stopniowo coraz większą rolę odgrywa pomoc niematerialna, polegająca na zaspokojeniu potrzeb psychicznych świadczeniobiorcy (ograniczenie samotności). (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • J. Szumlicz: Pomoc społeczna w badaniach empirycznych. Warszawa 1989
  • K. Otrębskiej-Popiołek: Człowiek w sytuacji pomocy. Katowice 1991
  • Psychologiczne koszty uczestnictwa w relacji pomocy. W: Psychologiczne problemy funkcjonowania człowieka w sytuacji pracy. T. 8(17): Psychologiczne koszty aktywności człowieka. Katowice 1989
  • .
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171330293

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.