PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | Finanse w dobie integracji europejskiej | 139--148
Tytuł artykułu

Dostosowanie nadzoru bankowego w Polsce do standardów Unii Europejskiej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Konieczność dostosowania systemu bankowego do zmieniających się warunków gospodarowania, pojawienie się nowych instrumentów finansowych oraz wychodzenie przez banki poza tradycyjnie dla nich zastrzeżone segmenty rynku finansowego prowadzi do materializowania nowych zagrożeń dla stabilności i bezpieczeństwa funkcjonowania banków. Instytucją, która dąży do zmniejszania prawdopodobieństwa powstania stanu niebezpieczeństwa niewypłacalności banków, przede wszystkim w drodze licencjonowania działalności bankowej, kreowania regulacji ostrożnościowych, inspekcji oraz tworzenia systemów wczesnego ostrzegania, jest nadzór bankowy. Mimo że działania instytucji nadzoru koncentrują się na pojedynczym banku, to nadrzędnym celem działalności jest stabilność całego sektora bankowego, gdyż kryzys jednego banku może przenieść się na innych uczestników rynku i tym samym zakłócić funkcjonowanie całego systemu finansowego. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu
  • Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu
Bibliografia
  • Koterwas M.: Bazylejski komitet do spraw nadzoru i jego wpływ na kształt nadzoru bankowego na świecie. "Bank i Kredyt" 2003, nr 10.
  • Bankowość. Red. W. Jaworski, Z. Zawadzka. Poltext, Warszawa 2002.
  • Antkiewicz S.: Polskie prawo bankowe wobec UE. "Bank. Miesięcznik Finansowy" 2001, nr 07-08.
  • Jurkowska A.M.: Prawo bankowe Unii Europejskiej. Licencjonowanie działalności bankowej. Oficyna Wydawnicza Branta, Bydgoszcz-Gdańsk 2003.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171330337

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.