PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | Finanse w dobie integracji europejskiej | 465--473
Tytuł artykułu

Procedury absorpcji długu a pozyskiwanie środków strukturalnych w jednostkach samorządu terytorialnego

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Odwiecznym dylematem ciążącym na władzy publicznej jest zaspokojenie zgłaszanych potrzeb przez społeczności lokalne pod względem iłościowo-jakościowym. O ile potrzeby ludzkie są nieograniczone, to zasoby finansowe charakteryzuje ich ograniczoność. Społeczeństwo nieustannie się rozwija, zgłasza więc nowe roszczenia zarówno pod względem jakościowym, jak i ilościowym. Obserwowanym trendem jest systematyczny wzrost ilości wykonywanych zadań przy względnie stabilnych zasobach finansowych, a w okresie dekoniunktury gospodarczej nawet malejących. Władza publiczna, w tym i jednostki samorządu terytorialnego, uzyskała możliwość zaciągania długu. Ta możliwość zwiększa szansę na przyśpieszenie realizacji zgłaszanych potrzeb, ale kosztem przyszłych okresów, dług bowiem obciąża przyszłe okresy (przyszłe budżety) spłatą rat i odsetek. Dylematem jaki musi zostać rozstrzygnięty jest: czy zadłużać się, jeżeli tak to, za pomocą jakich instrumentów, na jaki okres, jakie warunki są akceptowalne, jakie będą skutki wywołane zadłużeniem (pozytywne jak i negatywne)? Dylematów jest o wiele więcej, ale zawsze należy odnieść się do rachunku możliwości - korzyści - ograniczeń. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Szczeciński
Bibliografia
  • Gilowska Z.: Finansowanie samorządu terytorialnego według ustaw o finansach publicznych oraz o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. "Samorząd Terytorialny" 1999, nr 3.
  • Ofiarski Z., Mokrzyc M., Rutkowski B.: Reforma samorządu terytorialnego. T. 2. ZCO, Szczecin-Zielona Góra 1998.
  • Dylewski M., Brzuchania J.A.: Metodyka konstrukcji harmonogramu realizacji dochodów i wydatków budżetu jednostki samorządu terytorialnego. W: V Zachodniopomorskie forum Finanse 2000. Szczecin 2000.
  • Filipiak-Dylewska B.: Procedury budowy strategii finansowania zadań własnych gminy. WNUS, Szczecin 2002.
  • Horne J.C. van, Wachowicz J.M.: Fundamentals of Financial Management. Prentice Hall, New Jersey 2001
  • Nahotko S.: Zarządzanie kosztami w krótkim okresie. TNOiK, Bydgoszcz 1999.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171330779

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.