PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | Finanse w dobie integracji europejskiej | 589--597
Tytuł artykułu

Dyscyplina budżetowa warunkiem rozwoju gospodarczego Unii Eropejskiej

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Dyscyplina budżetowa jest ważnym czynnikiem ułatwiającym utrzymanie stabilnych cen oraz osiąganie wysokiego, zrównoważonego wzrostu gospodarczego, który umożliwia tworzenie nowych miejsc pracy. Konieczność utrzymywania dyscypliny budżetowej, czy też szerzej - zdrowych finansów publicznych, uzasadnia się czterema grupami przesłanek. Po pierwsze, zdrowe finanse publiczne ułatwiają prowadzenie polityki pieniężnej, której głównym celem jest utrzymanie stabilnych cen i która sprzyja obniżeniu stóp procentowych. Po drugie, jeśli uzdrowi się finanse publiczne, to możliwe jest wykorzystywanie w szerokim zakresie automatycznych stabilizatorów budżetowych w okresach dekoniunktury, co wpływa łagodząco na przebieg cyklu koniunkturalnego. Po trzecie, ograniczenie długu publicznego zmniejsza koszty jego obsługi tworząc pewne pole manewru, które można wykorzystać w celu obniżenia podatków lub zwiększenia wydatków publicznych. Dodatkowe wydatki publiczne, przeznaczone na sfinansowanie inwestycji infrastrukturalnych oraz edukacji, kształcenia i badań przyczyniają się, w długim okresie, do wzrostu całej gospodarki. Po czwarte, kraje, którym dzisiaj uda się zrównoważyć finanse publiczne będą mogły łatwiej, w dłuższym okresie, stawić czoła rosnącym wydatkom związanym ze starzeniem się ich społeczeństw. Zmniejszenie długu publicznego umożliwi bowiem ograniczenie wydatków budżetowych na jego obsługę. To zaś pozwoli skierować więcej środków publicznych na finansowanie rent, emerytur i działań z zakresu ochrony zdrowia. Wobec powyższego oczywiste jest, iż zdrowe finanse publiczne są ważnym elementem stabilności makroekonomicznej. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Uniwersytet Gdański
Bibliografia
  • Giudice G.: Montamino: Un pacte pour la stabilitéet la croissance économique en Europe. "Problèmes Économiques" nr 2791 z 9 janvier 2003.
  • Oręziak L.: Finanse Unii Europejskiej. WN PWN, Warszawa 2004.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171330853

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.