PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2008 | nr 1 | 65--73
Tytuł artykułu

Kilka uwag o relacji: nauczyciel akademicki - student

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Truizmem jest twierdzenie, które jednak należy na wstępie przypomnieć, że proces przekazywania wiedzy, że realizacja w praktyce celów, treści i zasad kształcenia i wychowania we wszystkich typach i poziomach szkół nie realizuje się automatycznie, samo przez się. To nauczyciel, także nauczyciel akademicki, jest organizatorem i kierownikiem tych procesów. Dlatego wszelkie koncepcje pedagogiczne przywiązywały i przywiązują wiele uwagi osobie nauczyciela. Wiedza o nauczycielu rozwinęła się w odrębną dziedzinę wiedzy - pedeutologię. Zarówno w pedagogice światowej, a także w Polsce, pedeutologia może poszczycić się bogatym dorobkiem. Pedeutologia, która początkowo zajmowała się głownie zagadnieniem osobowości nauczyciela, rozszerzyła swe zainteresowania na problematykę kształcenia, dokształcania i doskonalenia nauczycieli, badanie procesów adaptacji zawodowej młodych nauczycieli, relacji interpersonalnych występujących w układach nauczyciel - uczeń, nauczyciel - nauczyciel, nauczyciel - rodzice, czy jeszcze szerzej: nauczyciel - społeczeństwo. Niestety badania te nie obejmują problematyki funkcjonowania nauczycieli akademickich w praktyce dydaktyczno-wychowawczej szkoły wyższej. (fragment tekstu)
Słowa kluczowe
Rocznik
Numer
Strony
65--73
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • Chałasiński, J. 1964. Szkoła - społeczeństwo - kultura, w: Pedagogika na usługach szkoły, Warszawa
  • Reszke, J. 1970. Rola systemu szkolnego w procesach pionowej ruchliwości społecznej, w: Z badań nad organizacją szkolnictwa. "Materiały i Studia Nr 3". Wrocław-Warszawa-Kraków
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171330943

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.