PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
Czasopismo
2014 | nr 9 | 26--28
Tytuł artykułu

Zbiornik wodny Machów - atrakcją Tarnobrzega

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W ciągu ponad 22-letniej działalności eksploatacyjnej Kopalni Machów wydobyto ok. 0,5 mln ton siarki. Powstało w wyniku tego wyrobisko o powierzchni 560 ha i głębokości 80-110 m. Zwałowisko zewnętrzne zebranego gruntu nakładowego, które zostało zrekultywowane, zajmowało aż 880 ha. Zastanawiano się więc, co robić z tak wielkim wyrobiskiem, które powstało po wyeksploatowaniu złoża siarkowego, do którego zasypania brakowało w najbliższej okolicy ziemi, a dowiezienie jej z dalszych odległości byłoby bardzo kosztowne. Po rozważeniu więc wszystkich argumentów za i przeciw, zdecydowano się na wodną rekultywację wyrobiska. Za utworzeniem w wyrobisku zbiornika wodnego przemawiały nie tylko względy ekonomiczne, ale również społeczne i środowiskowe. Rekultywacja wodna wyrobiska była nie tylko najmniej kosztowna, ale też podyktowana potrzebami, gdyż Tarnobrzeg oprócz Wisły, która do kąpieli jest niebezpieczna i zanieczyszczona, nie ma w najbliższej okolicy żadnych innych akwenów przydatnych do rekreacji, kąpieli, żeglarstwa oraz uprawiania sportów wodnych. (fragment tekstu)
Czasopismo
Rocznik
Numer
Strony
26--28
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Bibliografia
  • [1] Z. Buczek, T. Burchard, M. Warchoł 2008. Kopalnia Siarki "Machów". Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Tarnobrzeg s. 95-112.
  • [2] J. Dulewski, R. Uzarowicz 2000. Wybrane aspekty rekultywacji i rewitalizacji terenów po działalności górniczej. Materiały konferencji "Przywrócić naturze Tarnobrzeg" s. 17-22.
  • [3] J. Kopeć, T. Wojteczko 1993. Projekt techniczny likwidacji wyrobiska górniczego Kopalni "Machów" OBR PS Siarkopol. Tarnobrzeg, s. 47-55.
  • [4] K. Szafraniec, E. Świca, K. Madej 2000. Specyficzne uwarunkowania procesu likwidacji i rekultywacji na przykładzie wyrobisk pogórniczych siarki "Machów" i "Piaseczno". Materiały z konferencji "Specyficzne uwarunkowania procesu likwidacji". Tarnobrzeg s. 73-88.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171331671

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.