PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1994 | Rodzina współczesna : materiały z Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, Ustronie Wielkopolskie, 29-1 1994 | 81--86
Tytuł artykułu

Rola lekarza rodzinnego w systemie ochrony zdrowia w Polsce

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Temat lekarza rodzinnego w roli filara systemu opieki zdrowotnej w Polsce pojawił się po raz pierwszy w 1981 roku. Rozpoczęto wówczas dyskusję nad zmianą sposobu funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej. Jej ocena ogólnie nie była pozytywna i ona właśnie w sytuacji zmian systemowych, jakie nastąpiły po 1989 roku oraz konieczności przeprowadzenia głębokich zmian strukturalnych i ekonomicznych polskiej służby zdrowia spowodowała, że reformę podstawowej opieki zdrowotnej uznano za pierwszoplanową w całości przeobrażeń systemu ochrony zdrowia w Polsce. Podstawowym dokumentem, przyjętym przez Radę Ministrów w 1992 roku, omawiającym założenia procesu reformowania opieki zdrowotnej w Polsce są "Kierunki zmian w organizacji i finansowaniu opieki zdrowotnej". Aby zrealizować jego cele: zwiększenie wydajności systemu opieki zdrowotnej i jakości usług oraz ograniczenie nieuzasadnionych względami medycznymi wydatków wobec "ograniczonych z konieczności środków, jakie mogą być przeznaczone na ochronę zdrowia" przyjęto priorytety, wśród których znalazło się kilka mających fundamentalne znaczenie dla podstawowej opieki zdrowotnej. Pojawił się zapis o zapewnieniu priorytetu całościowej opieki kwalifikowanej sprawowanej przez lekarza rodzinnego nad opieką specjalistyczną. Uznano, że celami polityki zdrowotnej w Polsce jest poprawa: stanu zdrowia populacji, satysfakcji pacjentów korzystających z usług zdrowotnych, efektywności wykorzystania środków przeznaczonych na opiekę zdrowotną oraz dostępności do medycznie uzasadnionych usług medycznych. Tak więc obecność lekarza rodzinnego w polskim systemie opieki zdrowotnej została zapowiedziana. (fragment tekstu)
Twórcy
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171331979

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.