PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2011 | nr 2 | 71--80
Tytuł artykułu

Nietzsche - krytyka demokracji i nadczłowiek

Autorzy
Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Nietzsche - Criticism of Democracy and Superman
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Friedrich Nietzsche (1844-1900) był zarówno filozofem jak i uzdolnionym pisarzem. Filolog klasyczny z wykształcenia zajmował się kulturą starożytnej Grecji. Wykładał w Bazylei grekę i kulturę grecką. Jego największym dziełem jest Tako rzecze Zaratustra. Zasadniczo zajmował się człowiekiem i zafałszowaną moralnością, poszukiwał podstaw kultury i idealnych jej wyznaczników. W ramach filozofii państwa i polityki zasłynął niezwykle konsekwentną i zajadłą krytyką demokracji i liberalizmu. Nietzsche zakładał ścisły związek religii z państwem. Zarówno bowiem państwo jak i kościół uważał za opiekunów ludu. Uznawał demokrację za wynik ekspansji wiary chrześcijańskiej, jako jej bezpośredni efekt. Jednakże według Nietzschego chrześcijaństwo ma swoje korzenie u Sokratesa i Platona, których oskarżył o odejście o dionizyjskich wartości na rzecz rozumu. (fragment tekstu)
EN
According to Nietzsche, the collapse of Western culture is strongly associated with the expansion of the church and the ideals of democracy. According to him, the democratic ideal of equality is nothing but a departure from the ideal of diversity, whose natural element is also inequality among the people themselves. Similarly, being a component of private ownership leads to a general inability to highlight his own personality, its diversity. Democracy in fact, according to Nietzsche, resigns from outstanding individuals for the entities similar to the other, to the public. Meanwhile, the geniuses should lead nations. Democracy is therefore a bad influence on life. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
71--80
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • Collinson, D. 1998. Pięćdziesięciu wielkich filozofów, Warszawa.
  • Holligdale, R. J. 1999. Nietzsche, Warszawa.
  • Gane, L., Chan, K. 1999. Nietzsche od podstaw, Warszawa.
  • Makowski, J. 2002. Żyć naprawdę, in: "Tygodnik powszechny" nr 34.
  • Nietzsche, F. 1990. Tako rzecze Zaratustra, Warszawa
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171333193

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.