PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2002/2005 | nr 1-4 | 155--168
Tytuł artykułu

Lokalne i pozalokalne pozyskiwanie dochodów przez gospodarstwa domowe gmin Długosiodło, Michałowice, Wyszogród

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Transformacja gospodarcza dokonująca się w naszym kraju w ostatnich latach pociągnęła za sobą dywersyfikację życia ludności. Coraz wyraźniej widoczna jest różnica warunków życia pomiędzy poszczególnymi grupami społecznymi lub społecznościami lokalnymi. Zachodzące procesy są trudniej zauważalne w dużym mieście, zaś znacznie wyraźniej są widoczne w środowiskach lokalnych gmin. Jedną z podstawowych przyczyn jest zróżnicowana dostępność rynku pracy i zakres jego oferty. Ma to wpływ na dochody mieszkańców i poprzez nie na warunki życia ludności. Warunki życia rodziny są zależne od sytuacji materialnej gospodarstwa domowego. Natomiast "sytuację materialną rodziny wyznacza szereg czynników zarówno wewnątrz rodziny (np. struktura socjo-demograficzna), jak i czynników zewnętrznych, makroekonomicznych, określających warunki funkcjonowania rodzin". W niniejszym opracowaniu wykazany zostanie wpływ dostępności rynku pracy na budżet gospodarstw domowych, a poprzez to na warunki życia ludności opisywanych trzech gmin. Na potrzeby opracowania wybrano tylko niektóre czynniki, które wpływają na lokalne i pozalokalne pozyskiwanie dochodów przez mieszkańców Długosiodło, Michałowice i Wyszogród. Wśród omawianych będą: usytuowanie gmin w przestrzeni geograficzno-gospodarczej, lokalny potencjał ludzki, lokalne i pozalokalne rynki pracy oraz wpływ ich dostępności na dochody gospodarstw domowych.
Twórcy
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Bibliografia
  • Kostrubiec S., Warunki bytu ludności a zadania polityki społecznej, w: Polityka społeczna globalna i lokalna, pod red. A. Kurzynowskiego, SGH, Warszawa 1999.
  • Tymowski T., Warunki bytu rodzin, w: Polityka społeczna, red. A. Rajkiewicz, PWE, Warszawa 1979.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171333477

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.