PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2013 | nr 2 | 151--167
Tytuł artykułu

Źródła, przyczyny, przebieg i skutki występowania konfliktów w obszarze polityki

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Sources, causes, course and consequences of conflicts in the area of policy
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Od zarania dziejów człowiek zmaga się z przyrodą i z samym sobą. Zmagania te bywają źródłem różnych uczuć i emocji, dają sporo radości i zadowolenia ale także mogą być odbierane jako odczucia negatywne. Żyjąc w małych grupach, plemionach i nacjach ludzie pomagają sobie, współpracują ale także przeszkadzają sobie, doprowadzają do różnych waśni i sporów, walk o władzę nad własną grupą czy innym plemieniem. W historii można odnaleźć szereg przykładów wojen prowadzonych niekiedy latami i wyniszczających nawet całe narody i cywilizacje. Historyczne przekazy, opisy i badania podają nam źródła, przyczyny i mechanizmy tych waśni, sporów i wojen używając słowa konflikt ale nie wyjaśniają zakresu i dokładnej treści tego pojęcia. Filozofia traktowana jako "matka" wielu nauk społecznych, także nie wniosła do terminologii naukowej słowa konflikt. Mimo, że cały czas uczeni filozofowie wiedli między sobą różne spory, niekiedy nawet i kłótnie, a w ich umysłach powstawały różne przeciwstawne myśli, to wyrazu tego nie wprowadzono do literatury naukowej [Zob.: w Skorowidzu rzeczowym t. 3], [Tatarkiewicz, 1959, - nie znaleziono hasła konflikt, natomiast figuruje hasło: "zasada sprzeczności" wyjaśnione jako walka wewnętrznych przeciwieństw, która jest motorem rozwoju, t.3, s.63. Nie natrafiono na to hasło także w pozycji: [Kunzmann, Burkhard, Wiedmann, 1999], czyli po-zostawał w jakiś sposób "nieodkryty". (fragment tekstu)
EN
Mankind seems to be accompanied by conflict since the beginning. However, as the concept of having a range of meaning, appeared quite late. In politics, there are many sources of conflict. It is important to be able to resolve the conflict even in its early stage. Knowledge of conflict can help solve it. Unless the conflict becomes a tool of the political fight. (author's abstract)
Rocznik
Numer
Strony
151--167
Opis fizyczny
Twórcy
 • Uniwersytet Opolski
Bibliografia
 • Arystoteles, Dzieła wszystkie, t.7 - Słownik terminów arystotelesowych. Warszawa 1994
 • Bodanko, A. (red.). 1999. Wspomaganie procesu wychowawczego programami profilaktyczno-edukacyjnymi, Kraków
 • Bodnar, A. 1984. Nauka o polityce. Podręcznik akademicki, Warszawa
 • DuBrin, A.J. 1992. Human relations for career and personal success, Prentice Hall (Englewood Cliffs, N.J.), http://www.getcited. org/puba/102881316, 13.09.2013
 • DuBrin, A. J. 1979. Praktyczna psychologia zarządzania, Warszawa
 • Festinger, L. 1957. A theory of cognitive dissonance, Stanford University Press
 • Kretek, H. A. 2012. Teorie i stadia rozwoju moralnego dzieci i młodzieży, "Nauczyciel i szkoła", Mysłowice
 • Kunzmann, P., Burkhard, F. D., Wiedmann, F. 1999. Atlas filozofii, Warszawa
 • Markowski, A. (red). 1999. Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN, Warszawa
 • O'Connell, R. L. 1989. Of Arms and Men, A History of War, Weapons, and Aggression, New York, Oxford University Press
 • Pondy, L.R. 1967., Organizational conflict: Concept and models, "Administrative Science Quarterly"
 • Pruitt D.G., Kim S. H., Rubin J. Z. 1994. Konflikt społeczny eskalacja, patologii i rozliczeń, New York, <http://books.google.pl/books?id=-pDHH5QpftIC&pg=PA46&lpg=PA46&dq=Rubin,+Pruitt,+Kim,+1994].&source=bl&ots=VHaZTAGREd&sig=Ol3ZEo3UES1HVxC_IvHaN3SDVnA&hl=pl&sa=X&ei=yjEzUtyNHoGttAaK6YDICQ&ved=0CFQQ6AEwBA
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171333479

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.