PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1992 | Konsumpcja w gospodarstwach domowych lat osiemdziesiątych | 17--30
Tytuł artykułu

Determinanty zachowań konsumpcyjnych gospodarstw domowych w warunkach przechodzenia do gospodarki rynkowej

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Zachowania konsumpcyjne odzwierciedlają proces zaspokajania potrzeb w gospodarstwach domowych. Jest to proces złożony obejmujący podstawowe ludzkie cele i aspiracje życiowe, potrzeby,zakupy towarów i usług konsumpcyjnych, organizację spożycia,zasoby rzeczowe i pieniężne oraz wielkość spożycia realnego. Złożoność zachowań wytmaga dociekania zachodzących w nich związków i uwarunkowań określenia wpływu czynników kształtujących je oraz istniejących prawidłowości. Ich rozpoznanie staje się gwarantem wykorzystania w przewidywaniu przyszłości. Szczegółowym badaniem i wyjaśnieniem społeczno-ekonomicznych uwarunkowań zależności i prawidłowości zachodzących w sferze spożycia poświęcona jest odrębna dyscyplina naukowa, jaką jest ekonomika konsumpcji. Dysponuje ona już bardzo bogatym dorobkiem w zakresie systematyki czynników kształtujących spożycie. Mimo zaawansowanych badań nad przesłankami warunkującymi obecną i określającymi przyszłą strukturę konsumpcji oraz jej rozwój studia nad uwarunkowaniami spożycia pozostają ciągle otwarte, a literatura przedmiotu jest wzbogacona nowymi propozycjami i aktualnymi wynikami badań. Nie ma uniwersalnej hierarchii czynników wpływających na zachowanie się gospodarstw domowych. Hierarchia ustala się w zależności od istniejących i badanych okoliczności. Celem niniejszego opracowania jest opisanie głównych prawidłowości oraz tych czynników, które w obecnym etapie przechodzenia do gospodarki rynkowej decyduje o zachowaniach konsumpcyjnych społeczeństwa polskiego. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu
Bibliografia
  • Światowy G.: Rynkowe uwarunkowania zachowań konsumpcyjnych gospodarstw domowych. Prace Naukowe AE, nr 482, Wrocław 1990.
  • Mika S.: Psychologia społeczna. Warszawa 1984.
  • Drab. A., Kramer J.: Zachowania konsumpcyjne na rynku niezrównoważonym. W: Kondycja gospodarstw domowych w Polsce /lata osiemdziesiąte/. Katowice 1990.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171333813

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.