PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1994 | Inwestycje przedsiębiorstw w warunkach gospodarki rynkowej : materiały z Ogólnopolskiej Konferencji Katedry Inwestycji Ustroń 12-14 października 1994 | 139--149
Tytuł artykułu

Inwestycje proekologiczne a stan środowiska naturalnego na przykładzie gminy Bytom

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Problemy związane z degradacją środowiska naturalnego gminy Bytom są złożone i wzajemnie zazębiają się. Dotyczą one zarówno powietrza, wód i powierzchni ziemi, jak również wewnętrznych warstw gruntu, podziurawionego kilkusetletnią działalnością górniczą. Bytom z racji swego prawie centralnego położenia w GOP poddany jest niekorzystnym wpływom ciężkiego przemysłu całej aglomeracji śląskiej. Pierwszoplanowym problemem środowiskowym miasta jest zanieczyszczenie powietrza wywołane zarówno przez przemysł, jak i źródła komunalne znajdujące się na jego terenie. Udział sektora komunalnego wynosi 30% w stosunku do emisji sumarycznej. Ponadto 40%, tj. około 39 000 mieszkań ogrzewanych jest piecami węglowymi, co powoduje znaczną emisję SO2 i innych substancji do powietrza z tzw. źródeł niskiej emisji. Ten niekorzystny system ogrzewania wynika z problemów ekonomicznych, związanych ze stosunkowo niską ceną węgla w stosunku do innych nośników energii. Brak jest dokładnej informacji odnośnie do udziału lokalnych kotłowni i domowych pieców węglowych w całkowitej emisji zanieczyszczeń do powietrza. Oprócz sektora komunalnego, następnym źródłem zanieczyszczeń powietrza jest transport, ze względu na niekorzystny układ sieci dróg tranzytowych przechodzących przez centrum miasta. Głównym powodem zanieczyszczeń emisji takich związków szkodliwych jak NOx, CO, ołowiu - jest zły stan techniczny większości samochodów. 70% emisji wywołane jest działalnością przemysłu. Głównym źródłem emisji przemysłowej są procesy technologiczne i kotłownie. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171333995

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.