PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2000 | nr 1-4 | 163--188
Tytuł artykułu

Przejścia graniczne w Polsce jako sposób zagospodarowania przestrzeni

Autorzy
Warianty tytułu
Border Crossings in Poland as a Method of Space Utilization
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Zmiany ustrojowo-polityczne, jakie dokonały się w Polsce po 1990 r., spowodowały otwarcie Polski na świat. Proces ten spowodował otwieranie nowych przejść granicznych oraz wzrost wymiany handlowej między Polską i innymi państwami, jak również wzrost ruchu granicznego, co uwidacznia się w liczbie osób przekraczających granice Polski. Otwieranie nowych przejść granicznych przyczynia się do zagospodarowania przestrzeni i do rozwoju lokalnego nie tylko na terenach, gdzie istnieje przejście graniczne, ale również np. na drogach dojazdowych do przejścia. Na terenach tych rozwijają się usługi związane z obsługą ruchu granicznego - restauracje, motele, stacje paliw, które zaspokajają potrzeby przyjeżdżających i wyjeżdżających. Rozbudowa przejść wymaga dalszej rozbudowy dróg dojazdowych, szybkich obwodnic, parkingów, składów celnych. Wszystkie te zmiany pociągają za sobą wprowadzenie poprawek do planu zagospodarowania przestrzennego, przewidując miejsca pod bocznice kolejowe, miejsca rekreacyjne czy drogi. Celem opracowania jest ukazanie zmian w zagospodarowaniu granicy w latach 1991-1998 oraz przedstawienie rodzaju przejść granicznych, ponieważ nie wszystkie przejścia, a jest ich 217, wpływają jednakowo na zagospodarowanie przestrzeni i rozwój lokalny. (abstrakt oryginalny)
EN
The objective of the study is presentation of the changes in the utilization of the border in the years 1991-1998. There are presented all border crossings according to their types (on the basis of data from the Information Department of the Border Guards Headquarters) as well as influence of the particular types of the border crossings on utilization of space (territory) and local development. (original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
163--188
Opis fizyczny
Twórcy
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Bibliografia
  • Mały Rocznik Statystyczny 1995, GUS, Warszawa.
  • "Straż Graniczna" 1997 nr 6. Pismo Komendy Głównej Straży Granicznej.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171334899

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.