PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2011 | nr 2 | 97--99
Tytuł artykułu

Kategoria walki w znaczeniu nauki

Autorzy
Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Fighting Category in Science Meaning
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Myślą przewodnią darwinizmu jest teza, wedle której gatunki walczą o przetrwanie, i ostają się jedynie najbardziej przystosowawcze. Jest to tylko częściowo prawda, i w dodatku mocno okrojona. Na to, aby gatunki w ogóle mogły ze sobą walczyć, muszą najpierw istnieć. Na to, aby te gatunki mogły zaistnieć muszą panować stosowne warunki fizykalne. (woda, odpowiednia temperatura, wilgotność, ciśnienie, grawitacja etc.). Samo istnienie gatunku nie wystarcza do tego, aby toczyła się walka, bo to nieprawda że lew w ZOO z nikim nie walczy. Raz dlatego, że nie ma z kim, a po drugie, po co mu w walczyć skoro jedzenie dostanie bez walki. Ponadto, aby walczyć muszą zaistnieć ekstremalne warunki zagrażające gatunkowi. W oblężonym Stalingradzie ludzie tam mieszkający zabijali się nawzajem, aby zdobyć pokarm. W dzisiejszym Wołgogradzie spotkamy bardzo sympatycznych ludzi. Co się zmieniło? Tylko jedna rzecz. Chleba jest pod dostatkiem. Gdyby go zabrakło, doszłoby do powtórki z 1942 roku. Należy pamiętać, że pojawił się w tym mieście kanibalizm, a przecież był to XX wiek. Zatem o walce decydują warunki bytowania, a nie sam gatunek, bo to niedorzeczność. (fragment tekstu)
EN
Janusz Czerny want to say, thaty fighting category is more popular than Darwin thought. Moreover the author said that such kind of fight is much more brutal that in animal -world .It is a new research position in science. It appears in a new light which was unknown to this time. It seems also, that fighting is an universal method exist of Nature, not only alive one. It is a new discovery of nature law perhaps also in the whole universe. Darwi has no idea of that constitution, he thought that it is appeared ony in sma phragment of our universe , he treated fighting so strictly to the animal and vegetable world. Janusz Czerny stressed very hard that it is a new point of view in the modern science.(original abstract)
Rocznik
Numer
Strony
97--99
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171335103

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.