PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1992 | Konsumpcja w gospodarstwach domowych lat osiemdziesiątych | 101--114
Tytuł artykułu

Uwarunkowania i kierunki przyszłych zmian konsumpcji w gospodarstwach domowych

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Rezultatem wszelkich badań empirycznych Jest określanie uwarunkowań badanych zjawisk, ich modelowanie i przewidywanie przyszłego Ich ukształtowania. Procesy te w każdych warunkach społeczno-ekonomicznych są nader skomplikowane, pochłaniające wiele trudu badaczy. Jest oczywiste, iż w obecnych warunkach Polski przełomu lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych stopień trudności i złożoności procesów modelowania i przewidywań jest wyjątkowo wysoki. Składa się na to wiele przyczyn, ale dwie z nich zasługuję na szczególne uwzględnienie: 1/ wielopłaszczyznowy, długotrwały kryzys; dotykający wszystkie podmioty gospodarki /w tym gospodarstwa domowe/, 2/ głębokie przemiany związane z tworzeniem nowego ładu społeczno-gospodarczego. Zjawiska kryzysowe są nam już dość dobrze znana i wielokrotnie dyskutowane, choć trudno stwierdzić, że są one już tylko przeszłością. Znacznie mnisj miejsca w dyskusjach poświęcono dotychczas zamierzonym i już częściowo realizowanym przemianom związanym z tworzeniem nowej rzeczywistości społeczno-gospodarczej. Przyjmując założenie, iż proces modelowania nie może się opierać wyłącznie na dogłębnie zbadanych zaszłościach, lecz musi także uwzględniać aktualne przemiany, w niniejszym opracowaniu punkt ciężkości postawiono na ujęciu "ku przyszłości". Chodzi o podejmowania prób widzenia zjawisk w nowym oświetleniu, z myślę o tworzonym nowym ładzie społeczno-gospodarczym. (fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach
Bibliografia
  • Valaskakis K., Sindell P.S., Smith J.G., Fitzpatric-Martin J.: Propozycje dla przyszłości - społeczeństwo konserwacyjne. Warszawa 1988.
  • Toczyski W.: Jakość życia w ekonomii i polityce społecznej. "Polityka społeczna" 1987, nr 7.
  • Socha M., Sztanderka K.: Polityka dochodów pierwotnych ludności, potrzeba zmian. W: człowiek. Gospodarka. Reforma. Warszawa 1989.
  • Schweitzer R. von : Haushaltfürung. Stuttgart 1983.
  • Polskie gospodarstwa domowe. Życie codzienne w kryzysie. Red. T. Pałaszewska-Reindl. Warszawa 1986.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171335505

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.