PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1998 | nr 1 (12) | 147--151
Tytuł artykułu

Stanisław Czaja, teoriopoznawcze i metodologiczne konsekwencje wprowadzenia prawa entropii do teorii ekonomii, Wrocław 1997, S.200

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Stanisław Czaja napisał rozprawę naukową poświęconą dorobkowi współczesnej teorii ekonomii i dyscyplin jej towarzyszących w świetle osiągnięć współczesnej fizyki (szczególnie termodynamiki) i nauk przyrodniczych. Przedmiotem pracy - stwierdza Autor - są konsekwencje teoriopoznawcze, filozoficzne oraz metodologiczne ekologizacji a ściślej "fizykalizacji" teorii ekonomii (s.10). W rzeczywistości fizykalizacja teorii ekonomii została przedstawiona jako dowód jej ekologizacji. Analiza przeprowadzona w rozprawie dowodzi, że następuje nowy etap rozwoju teorii ekonomii - ekonomii trwałego i zrównoważonego rozwoju (ekorozwoju). W rozdziale I pt. Kształtowanie się współczesnego paradygmatu nauki. Ewolucja koncepcji entropii dr S.Czaja przedstawia rys historyczny kształtowania się współczesnego paradygmatu nauki oraz konsekwencje poznawczo- -filozoficzne i metodologiczne wprowadzenia zasad termodynamiki do fizyki i nauk przyrodniczych. Na podkreślenie zasługuje przeprowadzona przez Autora analiza wpływu zmiany rozumienia świata w sensie fizycznego rozwoju teorii wszystkich nauk, w tym także na rozwój myśli ekonomicznej i sposób gospodarowania. (fragment tekstu)
Słowa kluczowe
Rocznik
Numer
Strony
147--151
Opis fizyczny
Twórcy
  • Politechnika Białostocka
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171336153

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.