PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2005 | nr 2 | 75--83
Tytuł artykułu

O potrzebie nowej filozofii edukacyjnej

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Każda cywilizacja jest wynikiem działania osobowości wielu ludzi. Z drugiej strony cywilizacja kształtuje osobowość tych, którzy w niej wzrastają. Dzige się to nie tylko przez jej bezpośrednie oddziaływanie, ale też przez system edukacji. Współczesna edukacja jest rodzajem socjotechniki sterowanym przez społeczeństwo. To ono decyduje, w jakim kierunku potencjał człowieka będzie rozwijany. Jak dotąd mała część potencjału ludzi jest rozwijana i to głównie ta, która jest uważana za pożyteczną dla społeczeństwa. Zachodnie społeczeństwa konsumpcyjne i informacyjne kształcą głównie zdolności poznawcze, gdyż są one uważane za najbardziej potrzebne. Rozwijają inteligencję językową, logicz- no-matematyczną, uczą jak rozwiązywać problemy, jak się uczyć i zdobywać nowe informacje oraz przechowywać je w pamięci, jak je wiązać w struktury i łączyć z różnymi teoretycznymi koncepcjami. Kształcenie w szkole wyższej skoncentrowane jest na studiowaniu odrębnych przedmiotów, co prowadzi do opanowania wyspecjalizowanej wiedzy i sprzyja zdyscyplinowaniu umysłu. (abstrakt oryginalny)
Rocznik
Numer
Strony
75--83
Opis fizyczny
Twórcy
autor
  • Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
Bibliografia
  • Alchemia Alchemika. Wojciech Eichelberger w rozmowie z Wojciechem Szczawińskim, Wydawnictwo Drzewo Babel, Warszawa 2001
  • Mello A. de, Modlitwa żaby, t. II. Wyd. Apostolstwa Modlitwy, Kraków 1992.
  • Mello A. de, Modlitwa żaby, tom II, wyd. III, Wyd. Apostolstwa Modlitwy, Kraków 1996.
  • Czapiński J., Ekonomiczne przesłanki i efekty dobrostanu psychicznego, w: Psychologia ekonomiczna, red. Z. Tyszka, GWP, Gdańsk 2004.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171336373

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.