PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2004 | z. 51 | 147--155
Tytuł artykułu

Specyfika i instrumenty promocji usług edukacyjnych (w świetle badań własnych)

Autorzy
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Zakres i intensywność wykorzystywania instrumentów promocji w oddziaływaniu na rynek docelowy zależą przede wszystkim od możliwości finansowych nadawcy, wielkości przeznaczanego przez niego na promocję budżetu. W przypadku szkół, co między innymi podkreśla specyficzny charakter ich marketingowej działalności, nie ma bezpośredniej zależności pomiędzy finansowymi możliwościami a rodzajem i intensywnością wykorzystywania instrumentów czy zakresem działań promocyjnych. Jak wykazały badania, działania promocyjne w szkołach publicznych i niepublicznych działających na zasadach niekomercyjnych, ukierunkowane głównie ustalanymi wcześniej celami oraz intensywnością i formami reklamy stosowanymi przez konkurencję, realizowane są dzięki ogromnemu osobistemu zaan-gażowaniu, przedsiębiorczości i utożsamianiu się ze szkołą ich dyrektorów i kadry (przede wszystkim nauczycieli). Należy dodać, że działalność promocyjna szkół rzadko ma postać zaplanowanej, kompleksowej strategii, a raczej jedynie doraź-nych, nawet w małym stopniu spójnych wewnętrznie akcji. Do przyczyn takiego stanu rzeczy należą przede wszystkim nieumiejętność projektowania strategii promocji, nieznajomość korzyści wynikających z jej stosowania i ograniczone zasoby. Dwie pierwsze przyczyny wynikają z kolei m.in. z braku fachowej literatury prezentującej ww. zagadnienia w odniesieniu do uwarunkowań organizacji nie nastawionych na osiąganie zysku, a szczególnie tych o specyficznym, edukacyjnym charakterze działalności. Biorąc jednak pod uwagę bardzo duże zainteresowanie dyrektorów problematyką marketingową w oświacie, a szczególnie zagadnieniami związanymi z promocją oraz ich ogromne zaangażowanie, przedsię-biorczość i bezinteresowność (na co jednoznacznie wskazują wyniki zrealizowanych badań), podkreślić należy potrzebę rozpowszechniania wśród kadry zarządzającej szkołami profesjonalnej wiedzy odnoszącej się do podjętego tematu. (abstrakt autora)
Rocznik
Numer
Strony
147--155
Opis fizyczny
Twórcy
autor
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
Bibliografia
  • Budzyński W., Public Relations. Zarządzanie reputacją firmy. Warszawa: Poltext, 1999.
  • Cutlip S., A center Effective Public Relations. Englewood Cliffs 1978.
  • Krzyżak M., Działania promocyjne szkół i uczelni, Marketing w praktyce" , Nr 12/2000.
  • Krzyżanowska M., Marketing usług organizacji niekomercyjnych. Warszawa: WSPiZ im. Koźmińskiego, 2000.
  • Pabian A., Jakość obsługi studentów w szkołach wyższych, "Nauka i Szkolnictwo Wyższe", Nr 1/17/2001.
  • Sargeant A., Marketing w organizacjach non-profit. Kraków: Oficyna Ekonomiczna, 2004.
  • Weest A., Verlaam A., Choosing a Secondary School : Parents of Junior School Children, "Educational Research,", Vol. 33/ 1991.
  • Wojcik K., Public relations od A do Z, Tom 1. Warszawa: Placet, 1997.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171337111

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.