PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
1999 | Polityka społeczna wobec reform : materiały z ogólnopolskiej konferencji naukowej, Ustronie Wielkopolskie, 26-28 czerwca 1999 | 205--218
Tytuł artykułu

Problemy przestrzennego zróżnicowania sytuacji społecznej - techniki i problemy badawcze

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Zmiany w obrazie społecznym Polski są już obecnie wyraźnie dostrzegalne. Można je uznać za przewidywane i oczekiwane następstwo transformacji systemowej. Powszechności oczekiwania oraz zrozumienia zmian nie należy jednak utożsamiać z równie powszechną zgodą co do oceny obecnej sytuacji. Przeciwnie, na temat dotychczasowych dokonań i kierunków dalszych reform prowadzone są spory polityczne i debaty gospodarcze. Odmienność ocen dotychczasowych dokonań dotyczy również poglądów na temat wielkości i zasadności poniesionych kosztów społecznych, a także szans i zagrożeń dla przyszłego rozwoju jednostek, grup zawodowych, poszczególnych regionów i całego kraju. Istniejące na ten temat różnice opinii prowadzą do podziałów utrudniających konsolidację społeczeństwa wokół programu dalszych, uznawanych za niezbędne reform osłabiając i tak malejącą w czasie skłonność społeczeństwa do akceptacji kolejnych kosztów społecznych procesów przekształceń systemowych.(fragment tekstu)
Twórcy
  • Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu
  • Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu
Bibliografia
  • Miszalska A.: Reakcje społeczne na przemiany ustrojowe. Postawy, zachowania i samopoczucie Polaków w początkach lat dziewięćdziesiątych. Łódź 1996.
  • Tischner J.: Dar strachu i zagubienia. "Gazeta Wyborcza" z 17-18 października 1998.
  • Winiarski B.: Rozwój regionalny i lokalny w warunkach gospodarki rynkowej. W: Promowanie rozwoju lokalnego i regionalnego. Red. B. Winiarski i L. Patrzałek. Wrocław 1994.
  • Gilowska Z., Płoskonka J., Prutis S., Wysocka E.: Model ustrojowy województwa (regionu) w unitarnym państwie demokratycznym. Raport końcowy. "Samorząd Terytorialny" 1997, nr 8-9.
  • Nowak E.: Metody taksonomiczne w klasyfikacji obiektów społeczno-gospodarczych. Warszawa 1991.
  • Taksonomia struktur w badanich regionalnych. Red. D. Strahl. Wrocław 1998.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171337685

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.