PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 1 (23) | 105--113
Tytuł artykułu

Finansowanie ochrony środowiska w Polsce w aspekcie wyników negocjacji z Unią Europejską

Autorzy
Warianty tytułu
Financial Analysis of Environmental Protection in Poland in the Aspect of the Negotiation Results with European Union
Języki publikacji
PL
Abstrakty
W Kopenhadze 13 grudnia 2002 roku zakończyły się negocjacje z dziesięcioma krajami kandydującymi do Unii Europejskiej, wśród których znalazła się Polska. Dotyczyły one trzydziestu jeden obszarów, w tym zagadnień ochrony środowiska. W państwach Unii Europejskiej od początku istnienia tej organizacji doskonalono kształt rozwiązań legislacyjnych obowiązujących w obszarze ochrony środowiska. Polska przystępując do tego systemu zobowiązana została do wypełnienia zobowiązań negocjacyjnych. Rząd Polski musi ujednolicić prawodawstwo w dziedzinie ochrony środowiska z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej. 1 maja 2004 roku przyjęto za datę gotowości Polski do członkostwa we Wspólnotach. Ustalono, że Polska wdroży do tego dnia prawo wspólnotowe (acquis communautaire). Negocjacje w obszarze "Środowisko" prowadzono od grudnia 1999 roku do 26 października 2001 roku. Obszar ten był jednym z trudniejszych w działaniach negocjacyjnych zarówno pod względem dostosowawczym prawa polskiego do unijnego, jak i możliwości wdrażania dyrektyw i nowych aktów prawnych. Polska uzyskała dziesięć okresów przejściowych, których rozpoczęcie zależeć będzie od daty wejścia w życie dla Polski określonych dyrektyw, albo daty obowiązywania norm zapisanych w dyrektywach. Ostatecznie przedłożono wnioski o przyznanie okresów przejściowych dla wdrożenia regulacji zawartych w siedemnastu dyrektywach, które wymagają dużych nakładów inwestycyjnych. W efekcie negocjacji uzyskano okresy przejściowe dla dziesięciu dyrektyw. Z pozyskanych okresów przejściowych trzy wnioski są bardzo rozbudowane; oznacza to, że dla jednej dyrektywy uzyskano kilka czasookresów. (fragment tekstu)
EN
In the article the financial analysis of the environmental policy in years 1990-2002 and estimates made till 2010 were presented. The priority given to water and air protection will be maintained. In the long run the amount of financial inputs seems to be strongly determined by the relations between Poland and European Union. Poland will be given some extra money from Pre-accession Founds of UE. Although given the financial support from the other countries polish government still needs to cover 80 to 90% of the capital invested in environmental protection.(author's abstract)
Rocznik
Numer
Strony
105--113
Opis fizyczny
Twórcy
Bibliografia
  • II Polityka ekologiczna państwa, Rada Ministrów, Warszawa, grudzień 2000
  • Program wykonawczy do II Polityki ekologicznej państwa na lata 2002-2010, Rada Ministrów, Warszawa 2002
  • Polityka ekologiczna państwa na lata 2003-2006 z uwzględnieniem perspektywy na lata 2007-2010, Rada Ministrów, Warszawa 2002
  • Polityka ekologiczna państwa na lata 2003-2006 z uwzględnieniem perspektyw na lata 2007-2010, Rada Ministrów, Warszawa 2002
  • Narodowy plan rozwoju, Rada Ministrów, Warszawa 2003
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171338053

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.