PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 1 (23) | 114--124
Tytuł artykułu

Rola informacji w kształtowaniu międzynarodowej współpracy w sprawie zmian klimatu

Warianty tytułu
The Role of Information in International Cooperation in The Matter of Climate Change
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Problem zmian klimatycznych jest szeroko dyskutowany od kilku dziesięcioleci i wciąż nie ma jednoznacznej oceny, czy zjawisko ocieplania się klimatu jest wynikiem presji wywieranej na środowisko przyrodnicze przez człowieka, czy też jest jedynie kolejną ciepłą fazą w globalnym falowaniu temperatur, jakie towarzyszą Ziemi od pradawnych czasów. Argumenty zwolenników teorii o globalnym ociepleniu pochodzenia antropogenicznego wydają się jednak obecnie przeważać w tym sporze. Dlatego rozsądne wydaje się podjęcie działań mających na celu ograniczenie emisji zanieczyszczeń, które mogą potęgować wzrost temperatury atmosfery ziemskiej. Globalny zasięg problemu zmian klimatycznych sprawia, że powinien on być rozwiązywany w warunkach ścisłej współpracy międzynarodowej. Kluczowe znaczenie dla jej rozwoju ma powszechny dostęp do informacji na temat stanu środowiska przyrodniczego i zachodzących w nim zmian, a zwłaszcza rozróżnienie, co jest przyczyną, a co skutkiem obserwowanych zjawisk. Informacje tego typu są niezbędne do opracowania scenariuszy przyszłych zdarzeń, co z kolei stanowi punkt wyjścia do dyskusji nad sposobami przeciwdziałania niepożądanym tendencjom (fragment tekstu)
EN
The paper is an attempt at identifying the role of information in international cooperation on climate protection according to the United Nations Framework Convention on Climate Change and the Kyoto Protocol. Realisation of the Protocol depends on the clarification of several issues, one of which is the permissible scope of international emissions trading between signatory countries. In the paper are discussed problems connected with collection of data and differences of interests between counties. Conclusions contain some recommendation for the future cooperation. Z Protokołu wynika, że jedynie kraje z załącznika I Konwencji klimatycznej mogą być krajami z załącznika B Protokołu. (author's abstract)
Rocznik
Numer
Strony
114--124
Opis fizyczny
Twórcy
  • Uniwersytet Łódzki
Bibliografia
  • D. Botkin i in., Oblicza Ziemi - zagrożenia i nadzieje, Raport the Smithsonian Institution and National Geographic, Warszawa 2001
  • S. Czaja, Zmiany klimatu, Białystok 1998
  • K. Kożuchowski, R. Przybylak, Efekt cieplarniany, Warszawa 1995
  • G.D. Roth, Pogoda i klimat, Warszawa 2000
  • II Polityka ekologiczna państwa, Rada Ministrów, Warszawa 2000
  • Polityka ekologiczna państwa na lata 2003-2006 z uwzględnieniem perspektywy na lata 2007-2010, Rada Ministrów, Warszawa 2002
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171338055

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.