PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2014 | nr 6 (44) Rozwój gospodarczy w świetle ekonomii behawioralnej | 75--86
Tytuł artykułu

Rozwój lokalny na peryferiach - wybrane problemy

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Selected Aspects of Local Development on the Periphery
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Rozwój lokalny należy do kluczowych kategorii współczesnych procesów gospodarowania. Najogólniej rzecz biorąc, utożsamiany jest on z kreowaniem nowych wartości, które mają zaspokajać potrzeby lokalnej społeczności, jak również pozwalają dać szanse następnym pokoleniom. W nowych uwarunkowaniach społeczno-gospodarczych (liberalizacja, globalizacja) dynamika rozwoju wykazuje znaczne dysproporcje i nie są one spowodowane tylko kwestią finansową, choć należy ona do najważniejszych. Uwidaczniają się dodatkowe, jak m.in. problemy gospodarowania przestrzenią czy organizacyjne - w zakresie przekształceń form własności i działalności gospodarczej z publicznych na inne, niejednokrotnie nie odbiegające pod względem efektywności od poprzednich. W ślad za tym idą iluzoryczne zmiany w zakresie zarządzania publicznego, które, połączone z brakiem komplementarności pomiędzy poszczególnymi jednostkami samorządu terytorialnego, doprowadzają do izolacji niektórych ośrodków, uznając je tym samym za zmarginalizowane lub peryferyjne. O ile do niedawna problematyka ta nie należała aż do tak istotnych, o tyle we współczesnych realiach wydaje się nabierać specyficznych cech. Interesujące jest to, że w niektórych ośrodkach peryferyjnych pojawiają się zjawiska deprecjonujące nawet te wartości, które w minionych latach nazywane jako publiczne gospodarowanie (polityka przestrzennego wspierania małych miast, ruch spółdzielczy) wniosły więcej do tych ośrodków niż dotychczasowe rozwiązania po roku 1990. Oczywiste jest, że współczesny kryzys finansowy swym zasięgiem i siłą przenikania w problemy lokalne uwidacznia dynamikę turbulencji w otoczeniu gospodarek lokalnych (dodatkowo na taki stan rzeczy nakłada się globalizacja). Ale czy te elementy do końca odzwierciedlają i weryfikują w sposób obiektywny obecny stan i poziom rozwoju lokalnego w jego różnych przekrojach? Wydaje się, że ocena jest w tym wypadku bardzo trudna.(abstrakt oryginalny)
EN
Peripherality gains recently quite essential meaning in many scientific studies. It is a peculiar feature of socio-economic interdependence, occurring in given socio-economic area where power decreases in a fairly rapid pace. It manifests itself in different forms and becomes a primary negative determinant of local development. Understood in a classical way, it shows and confirms that it does not participate in the process of creating the basic parameters of growth. Peripheral centers, therefore, face a special task that is necessary e.g. to bring them closer to agglomeration.(original abstract)
Twórcy
  • Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu
Bibliografia
  • Bröl R., Małe miasta w globalnej wiosce, w: Transformacja funkcji miejskich w ośrodkach lokalnych, red. K. Heffner, A. Polko, AE w Katowicach, Katowice 2010.
  • Korenik S., Region ekonomiczny w nowych realiach społeczno-gospodarczych, CeDeWu, Warszawa 2011.
  • Korenik S., Rozwój lokalny wobec wyzwań na progu XXI wieku, w: Ekonomiczne i organizacyjne instrumenty wspierania rozwoju lokalnego i regionalnego, red. B. Filipiak, Uniwersytet Szczeciński, Szczecin2009.
  • Łuczyszyn A., Nowe kierunki rozwoju lokalnego ze szczególnym uwzględnieniem obszarów peryferyjnych w metropoliach, CeDeWu, Warszawa 2013.
  • Łuczyszyn A., Peryferie szansą dla aglomeracji, w: Ekonomiczne i organizacyjne instrumenty wspierania rozwoju lokalnego i regionalnego, red. B. Filipiak, Wyd. Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin 2007.
  • Olechnicka A., Regiony peryferyjne w gospodarce informacyjnej, Wyd. Nauk. Scholar, Warszawa 2004.
  • Prebisch R., Commercial Policy in the Under - developer Countries, "The American Economic Review Papers and Proceedings" 1959, nr 49.
  • Szołek K., Obszary metropolitalne we współczesnej przestrzeni społeczno-gospodarczej, Wyd. AE we Wrocławiu, Wrocław 2006.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171338515

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.