PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2003 | nr 1 (23) | 204--205
Tytuł artykułu

Bernd Siebenhüner, Homo sustinens. Auf dem Weg zu einem Menschenbild der Nachhaltigkeit, Marburg 2001, ss. 496, ISBN 3-89518-367-9, Metropolis - Verlag für Ökonomie, Gesellschaft und Politik GmbH

Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
Na początku trzeciego tysiąclecia Ziemia i jej ekosystemy znajdą się w złym stanie. Na świecie zaostrzają się symptomy globalnego kryzysu ekologicznego i społecznego. Najważniejsze znaczenie posiadają globalne zagrożenia środowiska. Wymienia się tutaj antropogeniczną zmianę klimatu, uszkodzenie stratosferycznej warstwy ozonowej, utratę różnorodności biologicznej, degradację gleb i pustynnienie, zanieczyszczenie i nadmierne wykorzystanie mórz, ograniczoność zasobów i niedostatek wody słodkiej, nadmierne wykorzystanie zasobów naturalnych. Sytuacja ta spowodowała rozwój koncepcji trwałego i zrównoważonego rozwoju (sustainable development). Istota takiego rozwoju wiąże się z odpowiednim zabezpieczeniem potrzeb nie tylko obecnego, ale także przyszłych pokoleń. Jednocześnie rozwija się szybko ekonomia ekologiczna, która usiłuje przezwyciężyć dotychczasowe słabości neoklasycznej ekonomii środowiskowej. Ekonomia ekologiczna charakteryzuje się trans- dyscyplinarnością, a także próbą szerszej niż dotychczas integracji ekologii i ekonomii. Okazało się jednocześnie, że problem funkcjonowania człowieka w dziedzinie ochrony środowiska (lub szerzej - funkcjonowania zasad trwałości) był dotąd w niewielkim stopniu obrazu człowieka w ekonomii i rozwój obrazu człowieka trwałości, łącznie z jego wprowadzeniem do praktyki w skali makroekonomicznej i mikroekonomicznej.(fragment tekstu)
Rocznik
Numer
Strony
204--205
Opis fizyczny
Twórcy
  • Akademia Rolnicza w Poznaniu
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ekon-element-000171338859

Zgłoszenie zostało wysłane

Zgłoszenie zostało wysłane

Musisz być zalogowany aby pisać komentarze.
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.